Innowacje to przyszłość

Red.: RK |Data publikacji: 2020-01-05

Ignacy Petecki, właściciel fabryk okiennych i pasjonat tej branży, jest gościem styczniowego wydania naszego miesięcznika. W rozmowie o przedsiębiorczości, motywacjach i byciu innowacyjnym, zapytaliśmy Prezesa kto go inspiruje w jego działalności. Na pierwszym miejscu postawił marzenia i dążenie do doskonałości, ale wskazał również na konkretne postacie ze światowej gospodarki:

 

Ignacy Petecki (z lewej) z małżonką i Tomaszem Grelą z Aluprofu (fot.POiD)

W moim gabinecie wisi portret Steve’a Jobsa, wizjonera, który powiedział, że ludzie nie wiedzą tak naprawdę czego będą potrzebować w przyszłości. To my, kreatorzy stwarzamy to, czego mogą potrzebować, co będzie dla nich dostatecznie użyteczne. Jobs wzorował się także na Henrym Fordzie. Ten nietuzinkowy człowiek zauważył natomiast, że gdyby w czasach jego rozwoju zapytać ludzi czego potrzebują do podróżowania, odpowiedzieliby zapewne: szybszych koni. Dopiero Ford wskazał, że zamiast tego mogą potrzebować dobrych, szybkich, a tanich samochodów. A tym samym konie odeszły w zapomnienie. To właśnie tacy wizjonerzy jak Ford czy Jobs pokazują ludziom, że mogą chcieć czegoś całkiem innego niż dotychczas. Czegoś nowego.

 

A teraz Ignacy Petecki z Łodzi pokazuje ludziom czego mogą oczekiwać od okien?

Zachowując proporcje muszę powiedzieć, że ci wizjonerzy inspirują mnie właśnie do myślenia o przyszłości, także o przyszłości mojego biznesu. A że nie ma przyszłości bez innowacyjności, to również ja próbuję wprowadzać udoskonalenia, których w przyszłości mogą potrzebować moi klienci. Chodzi o aspekty, które będą podnosiły komfort ich życia. Dzisiaj mam przekonanie, że technologia okien Future Energy wytycza nam przyszłość, nadaje kierunek myślenia o oknach, czy tego chcemy czy też nie. Zatem kto szybciej ją wdroży ten uzyska przewagę rynkową, ten będzie liderem rynku. Oczywiście, że nie będzie to proste bo dzisiaj jeszcze nie ma na to dużego popytu. To zjawisko należy dopiero wykreować.

Rozmowa z Ignacym Peteckim zawsze jest przyjemnością, gdyż jest on człowiekiem spójnym wewnętrznie, obdarzonym dużą wiedzą i samoświadomością. Ma przy tym umiejętność poprawnej analizy rzeczywistości i łatwość wpisywania w nią własnych celów i pragnień. Doświadczyliśmy tego przygotowując wywiad dla Forum, a w jego zapisie spróbowaliśmy oddać klimat tej rozmowy. Gorąco zachęcamy do lektury.

1