Gospodarka w świecie VUCA

Red.: |Data publikacji:

Krzysztof Domarecki, założyciel i większościowy udziałowiec Seleny, wziął udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym 2023 w Katowicach, gdzie wziął udział w debacie „Lider na trudne czasy”. Szef Seleny podkreślił, że podstawowym obecnie zadaniem menedżerów jest zrozumienie otaczającego świata, zrozumienie turbulencji, z jakimi mamy do czynienia w wielu sferach życia i działalności.

Postęp technologiczny, zmiany generacyjne i polityczne to trzy poziomy, które nakładają się na siebie, tworząc obecny zmienny i pełen turbulencji świat. Dotyczy to wszystkich, także przedsiębiorstw, które mają dziś kłopot, aby poradzić sobie z tą zmiennością. Dla managera kluczowe jest najpierw zrozumienie tego, co dzieje się wokół nas, a w ślad za tym definiowanie celów biznesowych i strategii. Strategię trzeba mieć, ale należy ją umieć bardzo szybko adaptować do zmieniających się warunków. (…)

Uważam, że w Europie jest teraz czas na to, aby liderzy biznesu podjęli wspólną odpowiedzialność i dzielili się nią z klasą polityczną. Biznes i przemysł muszą oddziaływać na podatny na ideologizację świat polityki, zwracając uwagę na to, w jaki sposób Europa jest prowadzona i jaka jest jej relatywna siła w skali światowej. Poza tym, odpowiedzialność naszych liderów powinna polegać na zastanowieniu się, jakie są realne problemy Polaków, gdzie jesteśmy, jakim wyzwaniom podlega nasz kraj. Rozwiązując nasze własne problemy, przybliżymy się do silniejszej Europy.

Przyśpieszenie metod działania i rozwój technologii to tylko część czynników, które napędzają zmiany w biznesie i otaczającym nas świecie – mówiono na Kongresie. Pandemia, wojna czy problemy gospodarcze sprawiły, że nawet zwinne firmy, wraz z całą ludzkością, wpadły w realność VUCA, która stała się nową normą. Świat VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity – zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) stawia nas w centrum chaosu, dynamizmu, skomplikowania. Aby się w tym odnaleźć należy się spotykać, rozmawiać, ćwiczyć refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością, dzielić się wiedzą. To z tego powodu zaprosiliśmy prezesa Domareckiego na jesienne Ogólnopolskie Forum Stolarki, by w gronie ekonomistów i menedżerów porozmawiać, jakie zagrożenia, ale i jakie szanse staną przed branżą stolarki w najbliższych, jakże turbulentnych latach. Już dzisiaj zapraszamy na tą październikową rozmowę.

1