Gospodarczy „złoty wiek” w Polsce

Autor: |Data publikacji:

Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego rozmawiał z Business Insider na temat obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, a że na co dzień pracuje w USA, stąd jego ocena wykracza poza aktualne polskie realia. Nie mniej Profesor nie podziela pesymistycznych poglądów polskich akademików i mówi o trwaniu gospodarczego „złotego wieku” w naszym kraju:

Nigdy wcześniej nie udało nam się tak popchnąć gospodarki do przodu jak przez ostatnie 33 lata. Potroiliśmy PKB na głowę. Jesteśmy pod tym względem liderem Europy. Żaden inny europejski kraj tego nie dokonał. Od ponad ćwierćwiecza jesteśmy też liderem wzrostu na świecie, wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju. Od 1991 r. rozwijamy się szybciej nawet niż Korea Południowa. Patrząc tylko z tej perspektywy, nasz gospodarczy złoty wiek cały czas trwa. Dodatkowo po pandemii, a więc od czwartego kwartału 2019 do pierwszego kwartału 2023, Polska jest również numer jeden w Europie, jeśli chodzi o wzrost. Jesteśmy na samym czele peletonu. Co więcej, podtrzymuję, to o czym mówię od ponad dekady, że co najmniej jeszcze do 2030 r. wciąż będziemy rozwijać się szybciej niż Europa Zachodnia.

Profesor Piątkowski widzi oczywiście zagrożenia dla naszego tak dynamicznego wzrostu, szczególnie w warunkach kryzysu, ale nie demonizuje ich, mówiąc:

Nie możemy stracić antykruchliwości naszej gospodarki. Polska jest fenomenem, jeśli chodzi o radzenie sobie w czasach kryzysów. Przeszliśmy z sukcesem przez pierwszy kryzys transformacji ustrojowej lepiej niż inni. Przezwyciężyliśmy kryzys rosyjski 1998 r. Obroniliśmy się przed kryzysem dotcomów i kryzysem finansowym 2009 r. Podobnie było z polską gospodarką w czasach COVID-19. Za każdym razem wychodziliśmy z tarapatów lepiej niż większość innych gospodarek. To jest bardzo ważne, żeby tą antykruchliwość i elastyczność zachować.

Warto myśli Profesora przyswoić sobie i odnieść je do branży okienno-drzwiowej, w której również odnieśliśmy w ostatnich trzech dekadach ogromny sukces. Przedsiębiorcy tej branży spowodowali, że produkujemy już połowę tego co Niemcy, a eksportowo już dawno ich przegoniliśmy. W eksporcie stolarki przegoniliśmy nawet Chińczyków. Polscy producenci z każdego dotychczasowego kryzysu wychodzili wzmocnieni, a informacje z ostatnich tygodni dają nadzieję, że z kryzysu obecnego też zaczynamy już wychodzić. „Antykruchość” jest naszą cechą branżową.

całość rozmowy z Profesorem na stronie Business Insider.