Strategia ESG to już konieczny element działań obejmujący wiele przedsiębiorstw, również tych z branży stolarki otworowej. Istotne parametry tych raportów obejmują m.in. liczenie śladu węglowego czy wartość emisji gazów cieplarnianych.
Czym jest strategia ESG?
Strategia ESG (ang. Environmental, Social and Governance) odnosi się do podejścia biznesowego, uwzględniając trzy kluczowe aspekty, które należy włączać w działania firmy. Obszary te związane są z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Strategia ESG, podobnie jak tradycyjna, wyznacza kierunki działań firmy, jednak włącza w to procesy zrównoważonego rozwoju. Postępy z realizacji założonych celów można mierzyć w ramach raportów ESG. Dokumenty te zawierają informacje na temat podejmowanych działań wraz ze szczegółowym opisem ich realizacji w ramach przyjętej strategii ESG.
Kto musi raportować wdrażanie strategii ESG?
Do niedawna przedstawianie raportów ESG było dobrowolne, jednak od stycznia 2024 roku zaczęła obowiązywać Dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Stanowi ona jedno z narzędzi UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zgodnie z tym dokumentem, wszystkie duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie spółki notowane na giełdzie są zobowiązane do zawarcia w swoich sprawozdaniach z działalności informacji dotyczących ESG. Przepisy będą wdrażane stopniowo, początkowo obejmując spółki podlegające pod dyrektywę NFRD (ang. Nonfinancial Disclosure Reporting Directive). Jeżeli chodzi o polski rynek w 2024 r. dyrektywa obejmie ok. 300 przedsiębiorstw (w całej UE będzie ich ok. 12 000). W kolejnych krokach raportowanie ESG zostanie rozszerzone na inne podmioty, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa. I tak, w zależności od wielkości firmy obowiązek przedstawienia raportu będzie wymagany od 2025, 20206 lub 2027 r.
Raporty ESG muszą bazować na kryteriach zgodnych z celami dotyczącymi zmian klimatycznych Unii Europejskiej oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju. Co istotne, dzięki wprowadzeniu określonych standardów raportowania, będzie można porównywać zawarte w nich dane. Pozwoli to potencjalnym inwestorom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, konsumentom i innym zainteresowanym stronom realnie ocenić działalność firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jeżeli chodzi o same informacje zawarte w raporcie, na pewno do istotnych parametrów raportów ESG należy zaliczyć m.in. ślad węglowy organizacji i wartość emisji gazów cieplarnianych. Stanowią one bardzo ważny element środowiskowej kategorii raportów ESG.
Czym jest ślad węglowy i jak go obliczyć?
Ślad węglowy to miara ilości gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla CO2 emitowanego do atmosfery w wyniku konkretnych działań, procesów lub produktów. Obejmuje on cały cykl życia produktu lub usługi. Patrząc na zagadnienie obliczania śladu węglowego i parametrów związanych z emisją gazów cieplarnianych pod kątem inwestycji budowlanych należy zwrócić uwagę, że znajdą się one w przyszłych świadectwach charakterystyki energetycznej. Ocena produktów i możliwość recyklingu wybranych produktów, np. okien, wpływa korzystanie na wartość śladu węglowego inwestycji w zamkniętym łańcuchu surowcowym.
Aby obliczyć ślad węglowy, firmy muszą zbierać dane dotyczące emisji z różnych źródeł, takich jak produkcja, transport, zużycie energii czy zarządzanie odpadami. Istnieją różne standardy liczenia śladu węglowego, a co za tym idzie różne narzędzia, które wspierają firmy w tym procesie. Ich wykorzystanie umożliwia dokładne określenie śladu węglowego i identyfikację obszarów, w których można podejmować działania w celu redukcji emisji.
O szczegółach związanych z liczeniem śladu węglowego gotowego wyrobu, kogo dokładnie obejmie raportowanie ESG, a także w którą stronę zmierza polityka europejska, dowiesz się na najbliższym Forum 100. Szczegóły na stronie Centrum Analiz Branżowych.