Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

elumatec przedstawia innowacyjne centrum obróbcze SBZ 125/85 do obróbki profili aluminiowych

Red.: |Data publikacji:

Wieloletnie doświadczenie konstruktorów z firmy elumatec zaowocowało powstaniem nowego, pięcioosiowego centrum obróbczego, do obróbki profili aluminiowych i cienkościennych profili stalowych.

elumatec_AG_SBZ125_G_OVERVIEW_DOWN_DOOR

Maszyna została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami, biorąc pod uwagę takie aspekty jak: ergonomia pracy, ograniczenie hałasu, sposób odprowadzania odpadu produkcyjnego. Jest to idealne rozwiązanie dla producentów stolarki okiennej, fasad słupowo-ryglowych, fasad elementowych lub branży przemysłowej, zajmującej się obróbką profili aluminiowych bądź cienkościennych stalowych.

Maszyna została zamknięta w kabinie ochronnej wyposażonej od strony czołowej w dwie indywidualne pokrywy zamykające. Takie rozwiązanie umożliwia pacę w systemie wahadłowym. W momencie, gdy trwa proces obróbczy po jednej stronie przy zamkniętej pokrywie maszyny, druga pokrywa może być podniesiona, aby w tym czasie zdjąć profil obrobiony wcześniej i nałożyć kolejny.

elumatec_AG_SBZ125_D_PENDOLUM_OPERATION_cmyk

Maksymalna długość obrabianego pojedynczego profilu to 8245 mm. Gdy maszyna pracuje w cyklu wahadłowym, czyli na dwóch bazach, wówczas maksymalna długość obrabianego detalu to 3450 mm, natomiast jego maksymalny przekrój poprzeczny to 300 x 230 mm. Przezbrajanie docisków na inne szerokości profili następuje szybko i bez użycia dodatkowych akcesoriów. Ustawiane są one w trybie automatycznym dzięki zastosowaniu indywidualnych napędów w taki sposób, aby obróbki nie kolidowały z imadłem pneumatycznym. Dzięki wykorzystaniu serwonapędu mamy do czynienia z szybkim pozycjonowaniem agregatu obróbczego z prędkością 120 m/min, co zdecydowanie przyspiesza proces obróbczy. Kolejną zaletą rozwiązania jest duża dokładność ±0,1 mm.

Wrzeciono maszyny może pracować z maks. prędkością obrotową 20 000 obr/min. Cechą charakterystyczną jest chłodzenie go cieczą (wrzeciono podczas pracy nie przegrzewa się).

elumatec_AG_SBZ125_D_CLAMPING_RANGE_cmyk

Sporym ułatwieniem jest sposób nakładania profili i zdejmowania ich po obróbce. System docisków pneumatycznych przemieszcza się w stronę obudowy, a po zamocowaniu detalu imadła z uchwyconym materiałem przemieszczają się w stronę wrzeciona obróbczego (w strefę obróbki), w tym czasie również zamykana jest pokrywa ochronna. Z punktu widzenia ergonomii, wysiłku wkładanego przez operatora przy nakładaniu długich ciężkich detali, jest to rozwiązanie z wszech miar godne polecenia.

Automatyczny magazyn narzędzi z dwunastoma miejscami umożliwia użycie różnego typu uchwytów frezarskich i wiertarskich. Zastosowano też tzw. optymalizację narzędzi, czyli automatyczny wybór uchwytów w taki sposób, aby dana obróbka trwała jak najkrócej. Zaletą centrum jest tarcza tnąca o średnicy 300 mm, która pracuje w pięciu osiach i może bezproblemowo podcinać rygle, słupy w kilku płaszczyznach (eliminujemy wówczas tzw. piłę fasadową). Maszyna także można wykonywać otwory gwintowane w trzech technologiach: gwintowanie standardowe, wytaczanie gwintu i gwintowanie termiczne, tzw. flow-drill, dzięki czemu eliminujemy połączenie typu nito-nakrętka.

Kolejny dodatkowy atut to taśma do transportu odpadów produkcyjnych (wióry, kawałki profilu) na zewnątrz maszyny.

elumatec_AG_SBZ125_D_CHIP_BELT_cmyk

Sterowanie i programowanie maszyny to kolejny plus. Program zainstalowany w centrum obróbczym to eluCam. Operator w prosty intui-
cyjny sposób może zaprogramować dowolną obróbkę na rysunku profilu w trzech płaszczyznach. Innym sposobem jest przekazywanie danych obróbkowych do maszyny z wykorzystaniem programu eluCad. EluCad umożliwia łatwe i szybkie projektowanie obróbek, a także umożliwia zapisywanie i przechowywanie danych projektów. Rola operatora sprowadza się wówczas wyłącznie do nałożenia profilu na maszynę i wyboru programu obróbczego przesłanego online przez technologa. Centrum obróbcze SBZ 125/85, wyposażone w skaner kodów kreskowych, współpracuje także z profilami z naklejoną etykietą z kodem kreskowym, uciętymi wcześniej na przykład na pile dwugłowicowej.

SBZ 125/85 jest dodatkowo zintegrowany z oprogramowaniem eluCloud, które zbiera i zapisuje dane z maszyny w chmurze podczas bieżącej eksploatacji. Dzięki temu w dowolnym momencie można poddać analizie przebieg produkcji oraz wszystkie zdarzenia w jej trakcie. Pozwala to szybko rozpoznać odchylenia od zaplanowanego procesu produkcyjnego. Analiza taka pomaga w optymalizacji procesów produkcyjnych i planowaniu czynności obsługowych oraz konserwacyjnych. Zbieranie i analiza danych oraz możliwość podejmowania na tej podstawie decyzji optymalizujących produkcję wpisują się w realizację strategii wdrażania wymagań dla przemysłu 4.0.

elumatec_AG_SBZ125_G_POSITION_ERGONOMIC_

Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom centrum obróbcze SBZ 125/85 zapewnia wyższą jakość, precyzję i wysoką wydajność, dlatego spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród inwestorów, dla których te aspekty zarządzania produkcją są kluczowe.

Elumatec Polska jako oddział producenta jest wyłącznym dystrybutorem maszyn elumatec. Zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: info.pl@elumatec.com oraz do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.elumatec.com.

1