Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Elementy prefabrykowane to przyszłość fasad

Red.: |Data publikacji:

Nieprzemijająca moda na wielkopowierzchniowe fasady oraz duże przeszklenia stwarza pole do działania producentom konstrukcji aluminiowych. Jednym z nich jest wywodząca się z Danii grupa Hansen. W naszym kraju reprezentuje ją oddział Hansen Polska, prowadzony przez Marcina Banaka.

Hansen_Polska_EC1 (1)

Hansen to producent z wieloletnią historią na europejskim rynku stolarki. Jakie były początki?

Firma powstała w roku 1909 roku w Duńskim Lem jako kuźnia i do dziś istnieje tutaj zakład produkcyjny. Pierwsze okna, stalowe, pojawiły się w 1929 r., natomiast aluminiowe w 1959 r. Od tego czasu firma związała się z tym materiałem i rozszerzyła zasięg działalności najpierw na kraje takie jak Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania i Niemcy, a od 2006 r. również na Polskę. W Hansen Polska zaczynaliśmy z 12-osobową załogą, która w ciągu tych kilkunastu lat rozrosła się do 200 pracowników.

Taki wzrost z pewnością jest potwierdzeniem dynamicznego rozwoju firmy. Jaką ma ona specyfikę?

Zajmujemy się kompleksową produkcją konstrukcji z aluminium. Należą o nich przede wszystkim fasady segmentowe, słupowo-ryglowe oraz stolarka okienno-drzwiowa. Wykonujemy je dla klientów zewnętrznych, ale też dla siostrzanych oddziałów grupy. Są to usługi kompleksowe i obejmują proces przygotowania i wykonania, zarówno jeśli chodzi o rysunki projektowe, produkcyjne, jak i samą produkcję. Obecnie rozwój technologii umożliwia prefabrykację elementów fasad i ich montaż na miejscu budowy. Inwestor otrzymuje od nas nie tylko moduły składające się na ściany, ale też okna i drzwi, w tym w wykonaniu ogniochronnym. Wśród wielu dostępnych wersji są również drzwi przesuwne i składane oraz stolarka w modnych obecnie smukłych ramach.

Tego rodzaju konstrukcje są szczególnie efektowne, zaś aluminium wyjątkowo dobrze sprawdza się jako materiał ram…

Zgadza się, dlatego oferujemy m.in. system okienno-drzwiowy Hansen Millennium, który spełnia wszystkie oczekiwania odnośnie do preferowa nych obecnie przeszkleń. Bazuje on na wąskich profilach, które w wersji podstawowej mają bardzo stonowaną, wręcz chłodną stylistykę, charakterystyczną dla skandynawskiego designu. Natomiast klient może otrzymać również stolarkę z ozdobnymi szprosami naklejanymi na szkło. Nie
pogarszają one współczynnika U okna, a całość jest dostępna w niewygórowanej cenie. Jak widać system Hansen Millennium jest bardzo wszechstronny. Można go stosować do obiektów wymagających rewitalizacji, w tym loftów, gdzie z powodzeniem zastąpi starą stalową stolarkę z wąskimi ramami. Natomiast znakomicie sprawdzi się również w nowopowstałych obiektach, takich jak wille czy apartamentowce, gdzie finalny klient oczekuje okien o jak największej powierzchni przeziernej.

okna w poziomie multipubli hansen (1)

Efekty prac projektowych oraz te związane z estetyką najłatwiej można zobaczyć na przykładach realizacji. Jakimi obiektami może się pochwalić Hansen?

Esbjer_Tower_Hansen_Polska Takich obiektów jest bardzo dużo. Interesujące są te noszące nazwę „Kaktus Towers”. Jest to projekt powielany w kilku lokalizacjach w Danii – w Kopenhadze, Esbjerg, zaś w przyszłym roku zostanie zrealizowany również w Horsens. Charakterystyczny jest wygląd budynków, rzeczywiście nasuwających skojarzenie z tą rośliną. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że obiekty te były w całości sprefabrykowane w zakładzie Hansen Polska pod Rzeszowem. Jednym z ciekawszych jest również EC1 w Łodzi – zabytkowa elektrociepłownia poddana rewitalizacji i zaadaptowana na nowoczesny obiekt edukacyjno-kulturalny. Został on laureatem plebiscytu na Bryłę Roku. Do wykonania elewacji użyliśmy własnych systemów Hansen Millennium oraz Hansen Fasad. Po więcej inspiracji zapraszam na naszą stronę internetową www.hansenpolska.eu.

Czy firma produkuje konstrukcje tyko w oparciu o własne systemy?

Obecnie szczególnie promujemy produkty (okna, drzwi) w systemie Hansen Millennium, o którym już wspomniałem, ze względu na ich wygląd i cechy użytkowe. Wykonywana z nich stolarka charakteryzuje się smukłymi ramami, co znakomicie spełnia oczekiwania większości klientów. Natomiast korzystamy także z produktów innych systemodawców, takich jak Aluprof, Decalu czy Sapa. W przypadku zamówień dotyczących dużych obiektów, o powierzchni ponad 5000 m2, jesteśmy w stanie wyprodukować konstrukcje w każdym systemie wymaganym przez inwestora.

Generalnie naszą ofertę kierujemy dwutorowo:
• do firm, które wykonują wielkopowierzchniowe elewacje, a nie mają możliwości sprefabrykowania we własnym zakresie elementów stolarki otworowej bądź fasad segmentowych – szczególnie tych o dużych gabarytach i ciężarze;
• do klientów indywidualnych i salonów sprzedaży, które są zainteresowane wąskoprofilowymi produktami wykonanymi w systemie Hansen Millennium – tylko w opcji dostawy gotowego produktu. Realizacja tak dużych zleceń wymaga odpowiedniego zaplecza.

Czy Hansen Polska nim dysponuje?
Jak najbardziej. Obecnie nasza załoga liczy 50 inżynierów odpowiedzialnych za zarzadzanie kontraktami, projektowanie, przygotowanie i zarządzanie produkcją oraz rozwój oprogramowania. Ponadto zatrudniamy ponad 100 wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Cala powierzchnia montażowa ma samojezdne podwieszane suwnice wraz przyssawkami do szkła o możliwości udźwigu do 2000 kg. Łącznie dysponujemy ok. 8000 m2 powierzchni produkcyjnej, wyposażonej w maszyny firmy Elumatec w pełni zintegrowane z oprogramowaniem Logikal oraz 3D Autodesk Inventor. Ponadto na lata 2023/2024 planujemy powiększenie powierzchni produkcyjnej o kolejne 3000 m2.

Chciałbym wspomnieć jeszcze o istotnym ułatwieniu, z jakiego będą mogli korzystać nasi klienci od kwietnia 2022. Chodzi o dostępny online konfigurator okien i drzwi opartych na systemach Hansen Millennium. Każdy zainteresowany będzie mógł łatwo i szybko skonfigurować stolarkę, poznać jej cenę oraz zamówić wybrany produkt z dostawą na budowę. Kalkulator będzie dostępny na naszej stronie internetowej www.hansenpolska.eu. Zapraszam do zapoznania się z ofertą.

Dziękuję za rozmowę.

1