Działania dla klimatu

Red.: |Data publikacji:

Jacek Siwiński, prezes zarządu VELUX Polska, rozmawiał z red. Markiem Wielgo o planach firmy na kolejny rok i sezony kolejne. Dużo miejsca poświęcił firmowej polityce zrównoważonego rozwoju i ogłoszonemu niedawno programowi osiągnięcia dożywotniej neutralności emisyjnej.

Chcemy wdrożyć projekty, które nie tylko pozwolą nam być zeroemisyjnymi w przyszłości, lecz także dzięki nim posprzątamy swój historyczny ślad węglowy. Osiągniemy to dzięki projektom realizowanym wspólnie z WWF, które zostały rozpisane na 20 lat i obejmują ochronę, rekultywację i sadzenie około 200-stu tys. hektarów lasów tropikalnych. – przypomniał szef Veluxa – Działania wewnątrz firmy dotyczą redukcji naszej emisji do zera. Będą uwzględniały również nasz łańcuch dostaw. Dlatego musimy po raz kolejny zaudytować nasze procesy, wdrożyć działania, dzięki którym będziemy zużywać mniej zasobów, energii. Musimy przyjrzeć się transportowi i logistyce. Ale również nie można produkować nie zużywając żadnej energii. Dlatego cała energia, którą uzyskujemy będzie musiała być odnawialna. Na przykład mamy postanowienie, aby za 3 lata cała energia elektryczna w firmie będzie odnawialna. W tej dekadzie nasi handlowcy przesiądą się na samochody zeroemisyjne. Będziemy kupować albo generować energię odnawialną. Ewaluujemy projekty własnych farm fotowoltaicznych, przyglądamy się kogeneracji ciepła i elektryczności razem.

Cele Veluxa trafiają wprost w prognozy zaprezentowane na ostatnim OFS, gdzie jeden dzień poświęcono zagadnieniom ochrony środowiska i klimatu. Prezes Siwiński potwierdził rzuconą tam tezę, że klienci w przyszłości kierować się będą w swoich zakupach m.in. świadectwem środowiskowym, przekonaniem, że dany producent jest zaangażowany w ochronę klimatu.

Widzę coraz więcej badań, z których wynika, że Polacy są coraz bardziej świadomi niebezpiecznych zmian klimatu. Badania firmy Kantar wyraźnie pokazują, że trzy czwarte Polaków uznało, że faktycznie kryzys klimatyczny istnieje i jest poważny, co wymaga natychmiastowych działań. Blisko jedna trzecia oczekuje wymagania również działań biznesu, nie tylko polityków. Mamy też badania konsumenckie z tego roku, które mówią, że klienci będący w procesie budowlanym oczekują, że dostawcy będą działać w zrównoważony sposób, że proces budowy będzie zrównoważony i produkty, które oni zastosują również. – podsumował Jacek Siwiński.

W pełni zgadzamy się z szefem Veluxa i z ciekawością obserwować będziemy postępy w działaniach środowiskowych tej firmy. Przypomnijmy, że coraz więcej przedsiębiorstw naszej branży ogłasza własne strategie środowiskowe, by już dzisiaj zacząć się przygotowywać do przyszłych wymagań inwestorów. Z pewnością Velux jest w awangardzie tych działań.

1