Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Geze – doświadczony innowator

Red.: |Data publikacji:

Zwiedzając targi budowlane nie sposób przejść obojętnie obok stoiska firmy, która świętuje swój 160. jubileusz. Nawet jak na warunki niemieckie, to ewenement. Z tym większym więc zaciekawieniem zajrzeliśmy na stoisko firmy GEZE, która w Niemczech działa od 1863 roku, a w Polsce jest naszym redakcyjnym sąsiadem na warszawskiej Pradze Północ.

Geze BAU 2023 2

Ekspozycja produktów GEZE podzielona była w tym roku na 2 części: w jednej okucia i akcesoria do okien, w drugiej do drzwi. Pomiędzy tymi strefami, centralnie, choć nieco z boku, znajdowało się swoiste „centrum dowodzenia”, sterujące wszystkimi eksponatami. Przy centralce myGEZE zawsze znajdowała się grupka zwiedzających, śledząca na monitorze aktywność poszczególnych produktów bądź wydająca konkretne komendy otworzenia, zamknięcia, uchylenia lub odstawienia okna czy drzwi. Za pomocą konkretnych urządzeń firmy GEZE polecenia te były realizowane na eksponatach.

Najnowsze rozwiązanie sieciowe myGEZE Control integruje obszary technologii drzwi, okien i bezpieczeństwa. Do tego celu system wykorzystuje otwarty standard BACnet. W ten sposób zautomatyzowane procesy w budynku oraz centralny monitoring sprawiają, że korzystanie z nieruchomości jest nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej bezpieczne. Zalety rozwiązania sieciowego myGEZE Control to zoptymalizowana energetycznie sekwencja całej eksploatacji budynku, a w szczególności dużych, skomplikowanych obiektów. Co ważne system BACnet jest systemem otwartym i mogą do niego być podłączane produkty i rozwiązania różnych dostawców w zakresie zarządzania budynkiem. Możliwe jest zatem wdrożenie tego systemu w różnych, odmiennych systemach zarządzania budynkiem, zarządzania zagrożeniami i monitoringiem. Dostępna jest tu również opcja oprogramowania myGEZE Visu umożliwiająca niezależne rozwiązania wizualizacyjne dla systemów produktów GEZE. myGEZE Control to jedno miejsce sterowania budynkiem, jego monitorowania oraz ostrzegania przed zagrożeniami.

Geze na BAU 2023 revoJakimi więc produktami firmy GEZE można sterować za pomocą nowej centralki? Nam w oczy rzuciły się przede wszystkim automatyczne drzwi obrotowe Revo.PRIME, w których napęd umieszczony został w górnym daszku o wysokości 75 mm. Ten produkt otrzymał w roku ubiegłym prestiżową nagrodę reddot 2022. Drzwi rzeczywiście przekonują swoim wyglądem, dzięki najwęższym chyba w tym segmencie profilom, wydatnie eksponującym szkło i nadającym im lekkości. Firma zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi na rynek wersję ze szklanym daszkiem. Zaletą drzwi obrotowych Revo.PRIME jest z pewnością bardzo cichy napęd o niskim zużyciu energii. Wrażenie robi również precyzyjne zamknięcie skrzydeł drzwiowych dające szczelność ze ściankami bocznymi, co skutecznie  izoluje wnętrze przed przeciągami, pogodą czy hałasem z zewnątrz. Drzwi Revo.PRIME mają co prawda regulowane automatycznie ustawienie prędkości, zgodnie z liczbą przechodzących osób, ale możliwa jest także ich ręczna obsługa, np. do wykonywania prac porządkowych. To jest naprawdę dobre wejście pod kontrolą.

Do myGEZE Control z pewnością da się wpiąć również zautomatyzowane okucie rozwierno-uchylne F 1200+, które pozwala na wygodne otwieranie, zamykanie i uchylanie dużych okien. Nowe okucie GEZE ma bardzo mocny silnik, który może obracać i uchylać elementy okienne o masie skrzydła do 200 kg, a jest przy tym wyjątkowo cichy. W okuciu z napędem F 1200+ otrzymujemy funkcję otwierania, blokowania i obsługi w jednym napędzie. Dzięki informacjom wyświetlanym na tym urządzeniu obsługa przez użytkowników jest w pełni intuicyjna, co jest szczególnie istotne w budynkach biurowych, administracyjnych, hotelach czy placówkach oświatowych. A poza tym jest bezpieczne, bo jednostka sterująca ze zintegrowanym czujnikiem zbliżeniowym zapewnia łatwą i bezpieczną obsługę przez każdego.

Sterować i nadzorować dadzą się również okna czy elementy fasad wyposażone w napęd łańcuchowy Slimchain 24V. Na stoisku monachijskim zamontowany był on na fasadzie, w którą niemal się wtapiał niewidocznie dzięki swojej smukłej, kompaktowej konstrukcji. Niby delikatny, a obsługuje okna  otwierane do wewnątrz i na zewnątrz, z zawiasami dolnymi, górnymi i bocznymi, podobnie jak okna uchylane górą na zewnątrz i okna wentylacyjne otwierane równolegle. Może być również stosowany w systemach przewietrzania, systemach odprowadzania dymu i ciepła oraz w inteligentnych elewacjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki napędowi Slimchain 24V zapewnić komfortową, naturalną wentylację w szkołach, biurach, salach gimnastycznych czy we własnych czterech ścianach. Dzięki smukłemu i dyskretnemu wyglądowi napęd ten doskonale integruje się z projektem każdej elewacji, stanowiąc element naturalnego systemu oddymiania i odprowadzania ciepła zgodnie z normą EN 12101-2.

Geze na BAU 2023 drzwiAle GEZE to nie tylko okna, ale może nawet przede wszystkim, drzwi. Na tegorocznym BAU wrażenie zrobił na pewno automatyczny i hermetycznie zamykany system drzwi przesuwnych GEZE MCRdrive, zapewniający maksymalną szczelność zamknięcia. Dzięki m.in. specjalnym uszczelkom obwodowym jest to kompletny hermetyczny system drzwi do zgodnego z normami zamykania pomieszczeń o funkcjach specjalnych (np. sala operacyjna, pomieszczenie czyste itp.). A w rodzinie drzwi przesuwnych zaprezentowano na targowym stoisku również zmodyfikowane drzwi przesuwne ECdrive T2, gdzie opcjonalny podwójny wózek rolkowy pozwala na zwiększenie maksymalnego ciężaru skrzydła do 140 kg. Pozwoliło to na zwiększenie powierzchni skrzydła o prawie 20 procent, co może być niezwykle efektowne, na przykład w wejściach sklepowych. Pokrywa napędu w tym rozwiązaniu wynosi zaledwie 10 cm, a można je łączyć z wąskimi ramkami, izolowanym termicznie GCprofile Therm i izolowanym termicznie naświetlem.

Na monachijskiej wystawie GEZE nie mogło też zabraknąć samozamykaczy, tym razem reprezentowanych przez nową generację TS 5000 SoftClose. Jest to samozamykacz górny z szyną prowadzącą do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1400 mm z funkcją hamowania. W zależności od wymagań można w nim ustawić większą siłę domknięcia lub zwolnić skrzydło drzwi do ostatniego stopnia otwarcia, a mimo to drzwi będą bezpiecznie wciągane do zamka ze stałą siłą – nawet w trudnych warunkach otoczenia. I co ważne: może być stosowany do drzwi prawych i lewych bez konieczności jego przestawiania. A skoro przy akcesoriach drzwiowych jesteśmy, to naszą uwagę zwrócił na siebie amortyzator drzwiowy ActiveStop, stosowany do drewnianych drzwi wewnętrznych oraz drzwi całoszklanych. Zapewnia on kontrolowane, tłumione otwieranie i zamykanie drzwi pokojowych, a tym samym zupełnie nowy poziom komfortu ich użytkowania. Takimi drzwiami nie da się trzasnąć!

Mnogość innowacji na stoisku tego 160-latka robiła wrażenie na każdym chyba zwiedzającym, a myGEZE Control pokazało, że ma on jeszcze długie lata świetności przed sobą. W tym roku firma GEZE znalazła się w gronie 100 najlepszych innowatorów wśród niemieckich przedsiębiorstw. W czerwcu, w Augsburgu odbierze statuetkę TOP 100. Po obejrzeniu monachijskiej ekspozycji produktów GEZE, przyznać musimy, że zupełnie zasłużenie.

Geze na BAU 2023

1