Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

Jak utrzymać czystość w hali produkcyjnej?

Red.: |Data publikacji:

Brudny zakład pracy to nie tylko gorsze morale i produktywność pracowników, lecz również znacznie większe ryzyko poważnego wypadku. W zależności od zakresu działalności przedsiębiorstwa dbanie o czystość może przebiegać na wiele sposobów – poczynając od dobrej organizacji wykorzystywanych narzędzi oraz materiałów, przez wyposażenie się w odkurzacz przemysłowy oraz stosowanie silnej chemii czyszczącej, a kończąc na zaawansowanych systemach odpylających. Jak zatem dobrać odpowiednie rozwiązanie do profilu firmy?

Przestrzeganie podstawowych zaleceń BHP

Domitech jak utrzymać czystosc I (1)

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też, chcąc uniknąć bałaganu na hali produkcyjnej, niezbędne jest wprowadzenie przemyślanego systemu przechowywania narzędzi oraz składowania materiałów produkcyjnych. Dzięki temu pracownicy zawsze będą mieć miejsce, w którym będą mogli bezpiecznie odkładać wykorzystywane przez nich sprzęty. Pomoże to zapobiec przypadkowym uszkodzeniom, a także zwiększy ergonomię pracy.

Ważne jest także, by na hali przewidziane zostało miejsce na resztki materiałów oraz przestrzeń do utylizacji odpadów produkcyjnych. Jednak nawet najbardziej przemyślany system organizacji półproduktów wymagać będzie okazjonalnego sprzątania, do czego niezbędny okaże się odkurzacz przemysłowy.

Dobrej klasy odkurzacz przemysłowy pomoże zapanować nad bałaganem

Domitech jak utrzymać czystoscOdkurzacz przemysłowy to sprzęt stworzony z myślą o usuwaniu wszelkiego rodzaju kłopotliwych zabrudzeń. Dzięki niemu możliwe będzie szybkie sprzątnięcie pyłów, trocin, odpadów powstałych podczas szlifowania metalu, a także usuwanie resztek żużlu powstałego podczas spawania metodą elektrody otulonej.

Wykorzystując odkurzacz przemysłowy Makita VC2512L, nie trzeba martwić się o jego przedwczesne zużycie. Dzięki wysokiej mocy silnika oraz zaawansowanemu systemowi filtrującemu sprzęt ten jest w stanie usuwać praktycznie dowolne zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia. Wystarczy tylko co jakiś czas wyczyścić jego filtr sprężonym powietrzem i wymienić worek na zabrudzenia na nowy.

Co ciekawe, odkurzacz przemysłowy Makita VC2512L może również pracować na mokro. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w halach produkcyjnych, w których często dochodzi do rozlania się chemikaliów, olejów lub innych substancji płynnych. Dzięki niemu pracownik może bezpiecznie i szybko usunąć zabrudzenia, a następnie przemyć podłogę, jednocześnie wysuszając ją. Pomoże to zminimalizować przestoje w pracy oraz zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na śliskiej posadzce.

Koniec problemów z wiórami, czyli odciąg do trocin w praktyce

Odciąg do trocin to rozwiązanie stworzone z myślą o profesjonalnych zakładach stolarskich. Jest to specjalny system przypominający odkurzacz centralny z pojemnym zbiornikiem. Wystarczy tylko podłączyć do niego dowolne elektronarzędzie wyposażone w port odsysający, a odciąg do trocin automatycznie zassie większość powstałych podczas obróbki drewna wiórów i pyłów.

Zminimalizowana liczba pyłków znajdujących się w powietrzu pomieszczenia ogranicza ryzyko wystąpienia problemów z płucami wśród pracowników zakładów stolarskich, a także znacząco zwiększa widoczność linii cięcia podczas pracy z piłami.

Wydajny odciąg do trocin zapobiegnie również osadzaniu się pyłków na powierzchni świeżo polakierowanych lub sklejonych elementów drewnianych. System odpylający przyczyni się też do zwiększenia żywotności wykorzystywanych w zakładzie elektronarzędzi, chroniąc ich silniki przed zatarciem się drobinkami drewna.

1