Efektywność energetyczna budynków jest jednym z tematów poruszanych w kontekście ochrony klimatu. Dane za rok 2023 dotyczące Unii Europejskiej, w tym Polski, podał Eurostat. Raport zawiera nie tylko informacje ogólne, ale też w podziale na grupy ludności. Analitycy pytali respondentów, czy zimą w ich mieszkaniach jest (lub nie jest) przyjemnie ciepło.
Niewystarczająca efektywność lokali osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
Jeśli chodzi o Polskę, to ocena była bardzo zbliżona w przypadku osób bez ograniczeń aktywności i z pewnymi lub poważnymi ograniczeniami. W ubiegłym roku różnica w liczbie zadowolonych i deklarujących niewystarczający komfort wyniosła 0,4 p.p. Jeśli chodzi o osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, to na niewystarczającą efektywność energetyczną lokali wskazało 11,2 proc. pytanych. Natomiast dysproporcja między zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym a osobami niezagrożonymi wyniosła 5,9 p.p.
Efektywność energetyczna budynków w Unii Europejskiej
Ogólnie w całej UE 25,5 proc. obywateli mieszkało w lokalach, w których w ciągu ostatnich pięciu lat poprawiono efektywność energetyczną. Analitycy z Eurostatu odnotowali też podobną liczbę przypadków poprawy w budynkach zamieszkiwanych przez osoby bez ograniczeń aktywności (24,6 proc.) i z pewnymi lub poważnymi ograniczeniami (24,3 proc.). Natomiast wzrost efektywności energetycznej wskazało 17,8 proc. osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz 27,5 proc. nienarażonych na to ryzyko.
Z kolei na niewystarczający komfort cieplny wskazało 17,9 proc. populacji UE. W tym 31,2 proc. osób zagrożonych ubóstwem i 14,4 proc. niezagrożonych. W grupie dotkniętej ograniczeniami było to z kolei 23,1 proc., a bez ograniczeń – 16,9 proc.
Natomiast w odniesieniu do miejsca zamieszkania 29,4 proc. mieszkańców wsi podało, że ich budynki mają lepszą efektywność energetyczną. W miastach odsetek ten wyniósł w ub. roku 25,4 proc. Z kolei na niewystarczającą temperaturę w zimie wskazało 16,3 proc. mieszkańców wsi i 19,1 proc. – miast.
Nieefektywne budynki stanowią duży rynek dla termomodernizacji
Główny wniosek z badania Eurostatu jest taki, że w Unii częściej mieszkają w lokalach, w których zimą nie jest przyjemnie ciepło, osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Uzyskane przez analityków dane wskazują też, jak duży jest nadal rynek termomodernizacji budynków. Przy czym w krajach członkowskich kluczowe działania objęte badanymi wskaźnikami to: modernizacja izolacji termicznej ścian zewnętrznych, dachów lub podłóg; wymiana okien z pojedynczą szybą na okna z podwójną lub potrójną; instalacja bardziej wydajnych systemów grzewczych.