Ceny surowców wzrosną?

Red.: |Data publikacji:

Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu, wyróżniony został ostatnio przez miesięcznik Forbes, udziałem w gronie dwudziestu Liderów Polskiego Biznesu 2021. Kapituła złożona z kilkunastu czołowych bankierów inwestycyjnych uznała, że największy sukces biznesowy odniósł w minionym roku właściciel In-Postu, Rafał Brzoska. Mikołaj Placek w tym rankingu zajął 12 miejsce i był jedynym przedstawicielem branży stolarki. Kilka dni wcześniej udzielił wywiadu serwisowi Interia, w którym opisał stan rynku stolarki.

 

Mierzymy się z globalnymi kłopotami z płynnością dostaw, brakami surowców na rynku oraz wzrostem cen półproduktów. Szczególnie widać to w przypadku PCV, szkła, stali czy aluminium. Niedobory w sposób naturalny przekładają się na wzrost cen produktów finalnych. Ciężko przewidzieć, do kiedy będziemy się z tym mierzyć. Kluczem do sukcesu w tak trudnych warunkach okazują się szybkość i elastyczność działania, tak aby zachować ciągłość produkcji i terminowość dostaw produktów. (…) Staramy się w miarę możliwości utrzymywać większy stan zapasów materiałów niż w latach przed pandemią oraz dywersyfikować dostawców, aby w przypadku opóźnień związanych z dostawami, móc kontynuować produkcję i dostarczyć produkt na czas. Przewidujemy, że wkrótce ceny surowców wzrosną po raz kolejny, a to w następstwie spowoduje podwyżki w sprzedaży produktów końcowych w naszej branży.

Widać, że mimo uznanych sukcesów prezes Placek widzi trudną sytuację na rynku i nie przewiduje, aby obecny sezon przyniósł rozwiązania jego kłopotów. Jego zdaniem komponenty do produkcji stolarki nadal będą drożeć, a to pociągnie za sobą wzrost cen wyrobów okiennych. Tymczasem ceny surowców nieco spadły w stosunku do jesieni, a oferowane obecnie okna są tańsze niż jesienią. Piszemy o tym w naszym serwisie, a szerszą relację zamieścimy już w lutowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Zapraszamy do lektury.

1