Budownictwo kołem zamachowym gospodarki

Red.: RK |Data publikacji: 2020-05-06

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, patronująca naszym spotkaniom w Klubie Forum 100, zaprezentowała nową inicjatywę ministerstwa, związaną z pobudzaniem budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje w tym zakresie nad projektami Impuls dla Gospodarki, z których pierwszy dotyczy budownictwa społecznego i komunalnego.

Zaproponowany przez nas szeroki pakiet zmian w budownictwie społecznym i komunalnym jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, wywołanej pandemią koronawirusa, zapotrzebowanie to może rosnąć. – powiedziała pani Minister na konferencji prasowej – Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być impulsem dla polskiej gospodarki, która musi na nowo przyspieszyć po okresie zamrożenia. (..) Budownictwo może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki, która poturbowana skutkami pandemii koronawirusa, potrzebuje pobudzenia, impulsu. Służyć temu będzie m.in. pakiet mieszkaniowy.

Znamy panią minister Emilewicz jako tą, która sprzyja rozwojowi, innowacjom, ale także rozumie wagę budownictwa w gospodarce. Działania pod hasłem Impuls dla Gospodarki nakierowane są na budownictwo oraz mieszkalnictwo i oby ten kierunek myślenia i działania władz centralnych był stały. Każde działanie budzące popyt na rynku budowlanym jest przez nas gorąco oklaskiwane. To także.

1