Teksty do MultiPublikacji są nadsyłane przez firmy.

BAU 2023: wielki powrót po 4-letniej przerwie

Red.: |Data publikacji:

Na kilka tygodni przed otwarciem targi BAU, czyli Światowe Wiodące Targi Architektury Materiałów i Systemów Budowlanych zapowiadają się bardzo dobrze. Długo oczekiwane wydarzenie odbędzie się w dniach 17-22 kwietnia 2023 w Monachium. Po przerwie związanej z pandemią tegoroczne targi osiągną wielkość tych z roku 2019. Impreza zajmie łączną powierzchnię 200.000 mkw. i wypełni wszystkie 18 hal monachijskich terenów targowych.

Targi przez szereg ostatnich edycji cieszą się niezmiennie ogromnym powodzeniem. W styczniu 2019 ustanowiono kolejny rekord –  ponad 2280 wystawców z 45 krajów i  ponad 250.000 odwiedzających szczelnie wypełniło wszystkie dostępne przestrzenie monachijskiego centrum.  Z uwagi na szczyt pandemii edycja z 2021 odbyła się jedynie w formule online, lecz już w kwietniu targi BAU wracają ponownie do hal targowych i wygląda na to, że w dobrej formie.

Targi BAU to kompletny przegląd wszelkich materiałów, systemów i rozwiązań stosowanych w budownictwie ze wskazaniem na najnowsze trendy związane z ochroną klimatu, energooszczędnością, zrównoważonym rozwojem i wykorzystaniem najnowszych technologii. Głównym ich celem jest prezentacja innowacji i rozwoju budownictwa mieszkalnego, przemysłowego, użytkowego oraz wnętrz. Nie ma w Europie lepszego miejsca dla poszukiwania inspiracji dla projektantów i architektów.  Inspiracje te dotyczą zarówno konstrukcji budynków jak i wykończenia wnętrz, w nowo budowanych inwestycjach jak i w tych wymagających odbudowy czy modernizacji.

Poszczególne hale są zorganizowane tematycznie i poświęcone między innymi takim grupom towarowym jak okna i drzwi, systemy aluminiowe, podłogi, chemia budowlana, pokrycia dachowe, ceramika, oświetlenie, systemy klimatyzacji i wentylacji, bramy garażowe i parkingi, szkło, drewno, kamień, stal i szereg innych produktów stosowanych w budownictwie.

Impreza jest adresowana przede wszystkim do liderów biznesu architektury, budownictwa i zarządzania, a więc do architektów, designerów, inżynierów budownictwa, planistów, inwestorów, przemysłu budowlanego, handlowców i dystrybutorów materiałów budowlanych, naukowców itd.

Targi BAU są mocno zorientowane na wytyczanie przyszłości w budownictwie. Wielu wiodących wystawców prezentuje technologie przyszłości, charakteryzujące się mniejszą materiałochłonnością, oszczędnością energii i ekologią.

Ważnym elementem targów jest program towarzyszący, który w swych konferencjach, forach i pokazach specjalnych stawia na takie zagadnienia jak:

  • zmiany klimatyczne – jako wyzwanie dla sektora budowlanego
  • transformacja cyfrowa w budownictwie i najnowsze rozwiązania IT
  • domy przyszłości
  • wykorzystanie surowców i recykling materiałów budowlanych

Rośnie rola Polski na BAU, która w 2019 nie licząc gospodarzy była 4 krajem pod względem ilości wystawców i 6-tym pod względem odwiedzających gości. W 2023 obecność polskich firm jeszcze wzrośnie, spodziewamy się ponad 70 wystawców z Polski na powierzchni o 50% większej niż w rekordowym 2019 roku.   Wśród liderów znajdą się firmy o ugruntowanej renomie nie tylko w Niemczech ale i na rynkach światowych. Największe stoiska z bogatą ofertą zaprezentują: Wiśniowski, Drutex, Eko-Okna, Ponzio, Decora, Budmat, Blachprofil 2, Barlinek.  Nie wiemy jeszcze jak będzie w tym roku, ale w ubiegłej edycji stoiska naszych gigantów wyglądały naprawdę imponująco. Około 50 polskich firm pokaże się na BAU po raz pierwszy i warto sprawdzić co mają do zaoferowania.

Targi BAU to najważniejsza i długo oczekiwana impreza dla szeroko rozumianego przemysłu budowlanego.  Po 4 latach liczba premier i nowości może być imponująca. Warto poświęcić nawet kilka dni by zobaczyć największą światową prezentację materiałów i technologii budowlanych.

Grzegorz Grabarczyk – Biuro Targów Monachijskich

 

1