Sztuczna inteligencja to nasza przyszłość

Red.: |Data publikacji:

Assa Abloy od trzech lat pracuje nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w swoich produktach. Polega to na tym, że już obecnie w różnych rozwiązaniach firmy zastosowana jest podstawowa cecha sztucznej inteligencji, jaką jak uczenie się maszyny.

Kenneth Pernyer z Assa Abloy, który na co dzień zajmuje się innowacyjnymi produktami, wyjaśnia cały fenomen sztucznej inteligencji: – Jej wykorzystanie zaczyna się od zebrania dużej ilości danych.

Obecnie w Assa Abloy wykonywane są badania nad produktami, rozwiązaniami, które mogą być wykorzystane za rok czy dwa lata. Jednym z takich produktów są inteligentne drzwi. Kenneth Pernyer tłumaczy: – Mamy pomysł na autonomiczne drzwi, które „rozumieją” własne potrzeby serwisowe. Dostosowują się do tych potrzeb, wykorzystując do tego technikę samouczenia się – przyznaje. Oznacza to, że na przykład drzwi same będą „wiedziały” kiedy powinny być serwisowane.

W tym rozwiązaniu zastosowano algorytmy uczenia się maszynowego, które informują nas również o powodach awarii. Na przykład dowiemy się, że przyczyną awarii jest uderzenie pojazdu w drzwi. To może się przydać w sytuacji, gdy pojawią się roszczenia dotyczące ubezpieczenia.

Kenneth Pernyer przyznaje: – Prowadzimy obecnie prace z zastosowaniem czujników w oknach. Dzięki temu będzie można określić różnicę między włamywaczem próbującym się dostać za pomocą łomów, dziećmi, które kopnęły piłkę w okno czy na przykład gradobiciem. Rozpoznanie nie wymaga nawet sztucznej inteligencji, a tego, by przygotować dobre algorytmy dla uczącej się maszyny.

Wracając do zbierania danych, Kenneth wyjaśnia: – Nie jesteśmy Facebookiem czy Google, jeśli chodzi o wielkość zgromadzonych informacji. Ale mamy kilka projektów online, które pozwoliły nam zgromadzić sporo danych – przyznaje. – Dane to podstawowe narzędzie innowacji. Im więcej danych, tym więcej możliwości biznesowych, które są związane ze sztuczną inteligencją, która znów dostarcza kolejnych danych. Tak zatem toczy się wirtualny cykl – tłumaczy przedstawiciel Assy Abloy.

Assa Abloy rozwija produkty pod kątem wykorzystania sztucznej inteligencji w bliskim związku z ewolucją cyfrową. Kenneth przyznaje – Myślę, że cyfryzacja generalnie wymaga czasu. Ale najważniejsze jest to, że ten proces się rozpoczął. Zastosowanie sztucznej inteligencji będzie procesem stopniowym, ale za kilka lat czeka nas dynamiczna zmiana. Stanie się to wtedy, gdy udoskonalimy nasze modele biznesowe i zbudujemy więcej rozwiązań wokół drzwi i domów, a także systemów komercyjnych. Jeszcze nie mamy tego teraz, ale będziemy mieć za kilka lat – deklaruje przedstawiciel Assy Abloy.

1