Eksport z Rumunii okien i drzwi z tworzyw sztucznych w pierwszym półroczu 2024 roku odnotował spadek o 7,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Wartość eksportu wyniosła 190 mln euro.
Eksport z Rumunii
Dane dotyczące wartości eksportu okien i drzwi z PCW z Rumunii w latach 2021-2023 pokazują, że kraj ten umacnia swoją pozycję na rynku europejskim. Choć dynamika wzrostu była znacząca, to sprzedaż zagraniczna klasyfikuje ten kraj do zdecydowanie mniejszych eksporterów w porównaniu do Polski. Tu warto zauważyć, że w 2023 roku Rumunia zajmowała 9. miejsce wśród wiodących eksporterów okien i drzwi na świecie. Wartość sprzedanej stolarki to 0,62 mld dolarów. Był to wzrost o 4,1 proc. w porównaniu do 2022 roku.
Choć Polska pozostaje niekwestionowanym liderem z ok. 40-procentowym udziałem w globalnym eksporcie stolarki z PCW, to Rumunia stanowi silną konkurencję dla naszych producentów. Kraj ten plasuje się na drugiej pozycji zarówno w globalnej sprzedaży stolarki z PCW, jak i sprzedaży na rynek UE. W 2021 roku wartość eksportu wyniosła 264 mln euro, a w 2022 roku wzrosła aż do 418 mln euro. Rok 2023 przyniósł dalszy wzrost, który osiągnął 423 mln euro. Natomiast pierwsze półrocze 2024 roku zaznaczyło się spadkiem o 7,4 proc. do 190 mln euro w porównaniu do pierwszego półrocza 2023 r., kiedy to wartość eksportu wyniosła 205 mln euro.
Dla porównania, w Polsce eksport okien i drzwi z PCW w pierwszym półroczu 2024 roku również odnotował spadek. Jednak zmalał on o 3 proc., osiągając 986 mln euro. Stanowi to ponad pięciokrotnie większą wartość w porównaniu do wyników osiągniętych przez rumuńskich eksporterów. Przypomnijmy, że w 2023 roku Polska utrzymała się na pozycji światowego lidera eksportu. Zanotowała jego minimalny spadek – na poziomie 0,4 proc. (do 4,17 mld dol.).
Główne kierunki eksportu z Rumunii
Jeżeli chodzi o kierunki eksportu rumuńscy producenci koncentrują się na rynkach włoskim, francuskim, belgijskim, niemieckim i austriackim. Biorąc pod uwagę I półrocze 2024 roku widać wyraźny spadek wartości na większości kluczowych rynków. Sytuacja ta może być wynikiem wielu czynników. Wymienić można malejący popyt w Europie, zmiany w preferencjach konsumentów czy rosnącą konkurencję z innych krajów. Oczywiście czynniki te są takie same dla wszystkich eksporterów kierujących swoje wyroby na rynki europejskie.
Największy spadek odnotował drugi z najchętniej wybieranych rynków – wartość eksportu do Francji zmniejszyła się z 24 do 20 mln euro, co oznacza wynik gorszy aż o 15,3 proc. Kolejnym kierunkiem, który odnotował znacząco słabsze półrocze jest Austria (dla Rumunii jest to piąty kierunek eksportowy). Tu wartość eksportu w I połowie 2024 roku to 4 mln euro, co oznacza spadek o 9,7 proc. W Belgii, która jest trzecim kierunkiem eksportu, również odnotowano podobny trend. Eksport osiągnął 10 mln euro, czyli –6,7 proc. W przeciwieństwie do pozostałych krajów, sprzedaż do Niemiec, choć niewiele, to jednak wzrosła (+1,0 proc.). Osiągnęła wartość 9 mln euro (jest to czwarty rynek dla Rumunii). Natomiast najatrakcyjniejszy dla Rumuni jest rynek włoski. Tu odnotowano spadek eksportu o 7,4 proc., a jego wartość to 129 mln euro. Włochy to również jeden z głównych rynków, na które sprzedają polscy producenci. W 2023 roku były dla nas drugim kierunkiem eksportowym. Co istotne odnotowaliśmy tam największy wzrost, bo aż o 24 proc. Wartość eksportu osiągnęła 588 mln euro. Biorąc pod uwagę I półrocze 2024 r. również tu dane pokazują tendencję wzrostową.
O europejskich i światowych rynkach na OFS
Więcej szczegółów dotyczących rynku stolarki w Polsce, Europie i na świecie będzie można poznać na najbliższym Ogólnopolskim Forum Stolarki 2024. W tym roku wydarzenie zostało zaplanowane w dniach 23-24 października (hotel Windsor w Jachrance). Szczegółowe informacje i agenda dostępne są na stronie Centrum Analiz Branżowych.