W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku polski rynek budownictwa mieszkaniowego wykazuje wzrosty w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Mowa tu o liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto. Natomiast jeżeli przyjrzymy się liczbie mieszkań oddanych do użytkowania jest ich mniej niż przed rokiem. Czy obecna sytuacja stwarza szanse dla naszej branży?
Mieszkania oddane do użytku
Dane z polskiego sektora budownictwa przedstawiają się niekorzystnie, co jest wynikiem wstrzymywania prac od połowy 2022 roku do września 2023 roku. Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS, liczba oddanych do użytkowania mieszkań w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku jest o 15,9 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (do użytkowania oddano 78,7 tys. mieszkań).
Deweloperzy przekazali do eksploatacji 47,7 tys. mieszkań – o 6,4 proc. mniej niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 29,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 29,2 proc. Te dwie formy budownictwa stanowiły łącznie 97,6 proc. wszystkich nowo oddanych mieszkań. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w samym maju, odnotowano ogólny spadek rzędu 9 proc. względem kwietnia 2024 roku oraz spadek na poziomie 18,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania 1,9 tys. mieszkań, w porównaniu do 1,5 tys. w ubiegłym roku. Niestety, nie należy spodziewać się poprawy w najbliższych miesiącach.
Jak wygląda liczba rozpoczętych budów?
Na podstawie liczby rozpoczętych budów można wnioskować, że lepszych wskaźników można oczekiwać dopiero w 2025 roku, ponieważ od września 2023 roku obserwuje się wzrost aktywności inwestorów rozpoczynających budowy domów. W okresie od września do grudnia 2023 roku rozpoczęto budowę o ponad jedną trzecią większej liczby mieszkań niż rok wcześniej. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku rozpoczęto budowę 101,1 tys. mieszkań, co stanowi wzrost aż o 45,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, co może stwarzać korzystne warunki dla branży stolarki otworowej. Szczególnie znaczący wzrost odnotowali deweloperzy, którzy zainicjowali budowę 66,5 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 70,1 proc. r/r. Również inwestorzy indywidualni wykazali zwiększoną aktywność, rozpoczynając budowę 33,1 tys., co stanowi wzrost o 14,8 proc. Te dwie formy budownictwa stanowiły łącznie 98,4 proc. wszystkich rozpoczętych inwestycji. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1,6 tys. mieszkań, co jest na poziomie porównywalnym z rokiem ubiegłym.
Poniżej przedstawiono dynamikę z podziałem na województwa.
Źródło danych: GUS