3,17 mln – produkcja okien w Polsce w II kwartale 2024 roku. Stolarka w liczbach #8

Autor: |Data publikacji:

W II kwartale 2024 roku w Polsce produkcja okien wyniosła 3,17 mln sztuk, co oznacza wzrost dynamiki produkcji o 1,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. To niewielki, ale być może istotny wzrost, który oznacza pierwszy pozytywny wynik po siedmiu kolejnych kwartałach spadków. Czy będzie to pierwsza oznaka zapowiadanej na ten rok stabilizacji w branży?

Jak wyglądała sytuacja w poprzednich sezonach?

Branża stolarki okiennej w Polsce przechodzi trudny okres od drugiej połowy 2022 roku. Problemy zaczęły się na dobre w III kwartale 2022 roku, kiedy to po okresie stabilnego wzrostu sprzedaż zaczęła spadać. Przemysł okienny, podobnie jak inne sektory związane z budownictwem, odczuł konsekwencje globalnych zawirowań gospodarczych, zmniejszenia popytu oraz rosnących kosztów produkcji.

W III kwartale 2022 roku produkcja okien spadła o prawie 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Był to pierwszy znaczący sygnał, że branża staje przed poważnymi wyzwaniami. Niestety tendencja ta utrzymała się w kolejnych miesiącach. IV kwartał 2022 roku charakteryzował spadek o 18,7 proc. rok do roku. Cały sezon zakończył się o mniejszą liczbą wyprodukowanych okien o 3,7 proc., osiągając poziom 15,25 mln sztuk. I kwartał 2023 roku przyniósł dalsze pogorszenie z 20,1 proc. spadkiem produkcji w porównaniu do I kwartału 2022 roku. W II kwartale 2023 roku odnotowano spadek na poziomie ponad 25 proc.

Natomiast podsumowując cały 2023 rok to produkcja okien i drzwi zmalała do poziomu z 2014 r. Ta niekorzystna sytuacja odbiła się na działalności producentów – według szacunków CAB, produkcję wstrzymało nawet 200 firm.

produkcja okien
W II kwartale 2024 roku wyprodukowano w Polsce 3,17 mln sztuk okien

Produkcja okien w II kwartale 2024 roku

W II kwartale 2024 roku wyprodukowano w Polsce 3,17 mln sztuk okien. Choć liczba ta wskazuje na poprawę w porównaniu do II kwartału 2023 roku, kiedy to wyprodukowano 3,13 mln sztuk, wciąż jest to znacznie poniżej poziomów z lat ubiegłych. Dla porównania, w I kwartale 2022 roku produkcja wyniosła 3,95 mln sztuk, co oznacza, że branża nadal odczuwa skutki spowolnienia. Dynamika produkcji okien w II kwartale 2024 roku wzrosła o 1,2 proc. w porównaniu z II kwartałem 2023 roku. To pierwsza zwyżka po siedmiu kolejnych kwartałach, w których produkcja malała w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Choć wzrost produkcji okien cieszy, należy pamiętać, że jest to nadal jeden z najgorszych wyników drugiego kwartału od 2015 roku. Ustępuje jedynie wynikom za II kwartał 2023 roku. Co istotne, pomimo lekkiego wzrostu rok do roku w drugim kwartale, produkcja okien w Polsce po pierwszym półroczu wciąż znajduje się na minusie.

Wynika to z wielu czynników, które w ostatnich latach negatywnie wpłynęły na całą branżę, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Wysoka inflacja, słaba koniunktura gospodarcza, nastroje konsumenckie i malejący popyt na okna i drzwi, zwłaszcza w segmencie nowego budownictwa, były głównymi czynnikami hamującymi rozwój produkcji.

Jak ilościowo przedstawia się produkcja okien w zależności od materiału?

Niestety, pomimo ogólnego wzrostu, produkcja okien drewnianych pozostaje w trudnej sytuacji. Jest to kolejny kwartał z rzędu, gdzie produkcja w tej kategorii maleje. Jak produkcja okien drewnianych wygląda w liczbach? Szczegółowe dane można znaleźć w najnowszym wydaniu biuletynu wydawanego przez Centrum Analiz Branżowych. Są niezwykle przydatnym narzędziem dla menedżerów firm produkcyjnych oraz ich dostawców, umożliwiając śledzenie bieżącej sytuacji w branży i podejmowanie świadomych decyzji biznesowych. Pozwalają na dokonywanie szczegółowych analiz rynku, dostarczając aktualnych informacji na temat wielkości produkcji czy handlu zagranicznego. W najnowszym wydaniu biuletynu kwartalnego „Okna i drzwi” poza danymi o produkcji i handlu zagranicznym prezentowane są informacje na temat koniunktury w gospodarce oraz w budownictwie.