Wolni i odpowiedzialni

Autor: |Data publikacji:

Tradycyjnie już do rozmowy w marcowym wydaniu Forum Branżowe zapraszamy menedżera-kobietę, by choć w ten sposób pilnować parytetów, które w naszej branży są mocno zachwiane. Tym razem rozmawiamy z panią Sylwią Ciszewską kierującą od kilku lat rodzinną firmą CAL. Poruszamy wiele wątków, ale jednym z istotniejszych jest, naszym zdaniem, ten o odpowiedzialności za firmę, za jej zespół i odpowiedzialność za wykonywaną pracę.

Uważam, że odpowiedzialność jest czymś, co człowiek po prostu ma. – mówi w wywiadzie Sylwia Ciszewska – W związku z wykonywanym zadaniem nie można jej na niego zrzucić, scedować, można mu ją co najwyżej ograniczyć lub wręcz zabrać. Odpowiedzialność jest immanentnie związana z czynnością. Jeśli powie się człowiekowi, że nie odpowiada za to co robi, to tym samym odbiera mu się jego własną odpowiedzialność. Przecież każdy w sposób naturalny odpowiada za to co robi. Jeśli człowiek podejmuje się wykonania jakiegoś zadania, to jest za nie odpowiedzialny i nie trzeba tej odpowiedzialności na niego jakoś dodatkowo cedować. Można mu natomiast tą odpowiedzialność zabrać, mówiąc: zrób jak mówimy, a my będziemy się potem martwić o efekty. I dopiero wtedy człowiek czuje się źle, bo czuje się ubezwłasnowolniony. A już szczególnie wtedy, kiedy jest specjalistą w swoim fachu.

Ubezwłasnowolniony, czyli o ograniczonej wolności działania?

Właśnie tak, bo odpowiedzialność jest siostrą wolności. Oczywiście nie mówię o wolności totalnej, bo wolność jest zawsze „od czegoś”. Wolność to nade wszystko możliwość podjęcia decyzji, w którym miejscu chcę ją ograniczyć. Na przykład na rzecz firmy czy zespołu. Jeśli człowiek podejmuje wolną decyzję o wykonaniu jakiejś pracy, to moim zdaniem, potrzebuje również wziąć za nią odpowiedzialność. Tu mam taki książkowy przykład: kiedy pytamy jednego robotnika co on tu robi, może odpowiedzieć: rowy kopię. Ale już jego kolega kopiący obok, zapytany o to samo, odpowiada: buduję kościół. Nie ma poczucia firmy, celu i wspólnoty, bez odpowiedzialności za produkt, za kolegę, za organizację jako taką.

Polecamy Państwu lekturę całego wywiadu z menedżerką CAL-a, który dostępny jest w najnowszym, marcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Dostępny dla abonentów naszego serwisu oraz w prenumeracie.

1