Szyby Quantum Glass od jesieni w seryjnej produkcji

Red.: |Data publikacji:

ML System uruchomi tej jesieni seryjną produkcję szyb fotowoltaicznych z powłoką kwantową – Quantum Glass. Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą, zostały już dostarczone.

Linia dedykowana aktywnemu szkłu z powłoką kwantową jest unikalna w skali globalnej. Wymagała specjalistycznych maszyn i urządzeń, a sytuację z ich zaprojektowaniem i dostarczeniem komplikowała dodatkowo sytuacja pandemiczna. Obecnie trwa już ich integracja, a przed startem masowej produkcji konieczna będzie jeszcze jej parametryzacja. Dawid Cycoń, prezes ML System, spodziewa się uruchomienia produkcji jesienią i zapowiada produkowanie każdego miesiąca 5 tys. mkw. Quantum Glass. O cenach nie ma jeszcze mowy, ale na pewno przezierne szyby fotowoltaiczne z powłoką kwantową będą okazją do małej rewolucji na rynku okien i fasad. Pierwsze okno z taką szybą prezentowane było już w roku 2019 na Wystawie Innowacji.

Równolegle ML System pracuje nad kolejnymi projektami. W I kwartale 2022 roku planuje zakończyć inwestycję w szyby 2DGlass, a w roku 2023 zamknie największy swój projekt Active Glass. Do fazy testów wszedł już CovidDetector, urządzenie wykrywające koronawirusa. Został już zarejestrowany do użytkowania w trybie profesjonalnym, a ostatnio został wykorzystany  podczas dwóch wydarzeń masowych. ML System stara się również o wydanie rekomendacji przez właściwe organy, która zezwoliłaby na wykorzystanie urządzenia w procesach kwalifikacji osób badanych do kwarantanny lub jej zdjęcia. Równolegle trwa procedura zezwalająca na stosowanie urządzenia w trybie tzw. samokontroli, czyli bez zaangażowania profesjonalnych diagnostów.

Dawid Cycoń, prezes ML System:

Dawid Cycoń, prezes ML System, prezentuje szkło fotowoltaiczne.

Uzyskanie zezwolenia w tym trybie pozwoli na masowe wykorzystanie Covid Detectora m.in. w miejscach publicznych (np. imprezach masowych, hotelach, zakładach pracy), a więc wszędzie tam, gdzie może być wymagane przeprowadzanie testów przesiewowych. W tym przypadku natomiast niezbędne jest jeszcze uzyskanie certyfikatu zgodności dla wyrobów medycznych do samokontroli, które wydaje jednostka notyfikowana. Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu tej fazy, jesteśmy zdeterminowani i chcielibyśmy zdążyć przed potencjalną czwartą falą zakażeń.

Zobacz również

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

1