Szwajcarski rynek się kurczy

Red.: |Data publikacji:

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Jak podali specjaliści z firmy badawczej Branchenradar.com, od dłuższego czasu szwajcarski rynek stolarki okiennej notuje spadki produkcji. Od 2019 roku liczba wyprodukowanych sztuk okien spada każdego roku. Sezon 2022 zakończył się na 1,5-procentowym minusie względem roku 2021.

Okazuje się jednak, że wartość rynku okien w Szwajcarii rośnie za sprawą wzrostu cen sprzedaży. W 2022 roku przychody tamtejszych producentów wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. Wartość sprzedanej stolarki została wyceniona na 935 mln franków szwajcarskich (ok. 4,4 mld zł).

Popyt na stolarkę spadł w Helwecji w większości grup materiałowych. Największe minusy odnotowano w przypadku okien z PCW, których sprzedano o 3,4 proc. mniej niż w roku 2021. Wzrosty odnotowano jedynie w oknach drewnianych i aluminiowych – sprzedaż wzrosła o 1,7 proc. do 529 tys. skrzydeł okiennych. Jest to ilościowy rekord od początku tego badania, którego pierwsza edycja została przeprowadzona w 2008 roku.

Zobacz również

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Szykuje się duże przejęcie na polskim rynku stolarki

Grupa Kęty zamieściła na swojej stronie komunikat informujący o zawarciu przedwstępnej warunkowej umowy nabycia udziałów w Selt.

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Grupa Oknoplast z nowym logo i wzrostami po pierwszym półroczu

Podczas trwającego jubileuszu 30-lecia Oknoplastu przedstawiona została nowa identyfikacja wizualna Grupy Oknoplast. Zaprezentowano zostało nowe logo Grupy.

Optymizm w Grupie Sanco

Optymizm w Grupie Sanco

Grupa Sanco zorganizowała w połowie maja doroczne spotkanie dla firm stowarzyszonych. Odbyło się ono w Gdańsku.

1