Szwajcarski rynek się kurczy

Red.: |Data publikacji:

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Jak podali specjaliści z firmy badawczej Branchenradar.com, od dłuższego czasu szwajcarski rynek stolarki okiennej notuje spadki produkcji. Od 2019 roku liczba wyprodukowanych sztuk okien spada każdego roku. Sezon 2022 zakończył się na 1,5-procentowym minusie względem roku 2021.

Okazuje się jednak, że wartość rynku okien w Szwajcarii rośnie za sprawą wzrostu cen sprzedaży. W 2022 roku przychody tamtejszych producentów wzrosły o 4,1 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. Wartość sprzedanej stolarki została wyceniona na 935 mln franków szwajcarskich (ok. 4,4 mld zł).

Popyt na stolarkę spadł w Helwecji w większości grup materiałowych. Największe minusy odnotowano w przypadku okien z PCW, których sprzedano o 3,4 proc. mniej niż w roku 2021. Wzrosty odnotowano jedynie w oknach drewnianych i aluminiowych – sprzedaż wzrosła o 1,7 proc. do 529 tys. skrzydeł okiennych. Jest to ilościowy rekord od początku tego badania, którego pierwsza edycja została przeprowadzona w 2008 roku.

Zobacz również

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Grupa Mercor pozyskała w kwietniu zamówienia o wartości niższej o 18 proc. w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro Building i Saint-Gobain nawiązały współpracę na polu niskoemisyjnych fasad. Obie firmy będą współpraować by zmniejszyć ślad węglowy.

1