Szanse dla polskich producentów w Norwegii

Red.: MR |Data publikacji: 2021-11-28

Sektor budowlany w Norwegii należy do jednej z najbardziej rozwojowych branż w tym kraju. To duża szansa dla polskich firm budowlanych, a także dla tych, oferujących stolarkę.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) w Oslo zachęca polskie firmy do aktywności na norweskim rynku budowlanym. Jak podaje agencja, w latach 2022-2023 rynek budowlany w tym skandynawskim kraju odnotowywać będzie wzrosty. Z kolei z raportu Norweskiego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego wynika, że wartość norweskiego rynku budowlanego w 2020 roku (z wyłączeniem przemysłu surowcowego) wyniosła 495 mld koron (ok. 229,26 mld zł). Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, to wartość wynosi 171 mld koron (ok. 79,2 mld zł), a wartość rynku renowacji i remontów to 195 mld koron (ok. 90,31 mld zł).

PAIH cytuje także październikowe prognozy jednego z największych wykonawców budowlanych w Skandynawii, firmy Veidekke. Z tych danych wynika, że norweski rynek budowlany wzrośnie o 1 proc. w tym roku i o 2 proc. w roku przyszłym.

Jedną z możliwości do nawiązania kontaktów handlowych w Norwegii są targi Bygg Reis Deg w Lillestrøm. W tym roku odbyły się w dniach 20-23 października.

Polskie firmy powinny się jednak przygotować do spełnienia wysokich wymagań, m.in. dotyczących ograniczenia emisyjności. Eksperci oceniają, że w Norwegii spadać będzie liczba budowanych nowych domów na rzecz rosnącego poziomu modernizacji i remontów. Dlatego budynki powinny być wykonane w taki sposób, by miały jak najdłuższą żywotność i były przystosowane do zmiany swojej funkcji w przyszłości. Produkty budowlane powinny być więc wysokiej jakości, trwałe, a także przyjazne dla środowiska. Te wymagania spełnia obecnie wielu polskich producentów stolarki otworowej.

O innych rynkach budowlanych eksperci PAIH opowiedzieli podczas pierwszego dnia Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021. Uczestnicy tego wydarzenia dowiedzieli się, jak można wykorzystać programy dofinansowania termomodernizacji do zwiększenia sprzedaży stolarki na włoskim i francuskim rynku. Retransmisję można zobaczyć poniżej:

OFS Online Jesień 2021

Zobacz również

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil rozważa produkcję uszczelek w Polsce

Secil podsumował miniony rok. Firma odnotowała wzrost kolejny rok z rzędu. W minionym sezonie wzrost wartości sprzedaży był o 19 proc.

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG będzie korzystać w Polsce z zielonej energii

NSG w Polsce korzystać będzie z energii odnawialnej. Firma podpisała właśnie umowę na zakup energii wytwarzanej z farm wiatrowych w naszym kraju.

Ceny okien spadły na początku roku

Ceny okien spadły na początku roku

Centrum Analiz Branżowych regularnie monitoruje ceny okien w Polsce. Najnowsza analiza wskazuje, że ceny okien nie tylko przestały rosnąć, ale wręcz spadły w porównaniu z jesienią 2021 roku.

1