Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

Red.: |Data publikacji:

W lipcu tego roku kilku systemodawców profili z PCW w ramach konsultacji publicznych zgłosiło swoje opinie dotyczące projektu wprowadzenia zmian w dyrektywnie RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

Dlaczego dostawcy komponentów do okien są zainteresowani dokumentem odnoszącym się do ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Przepisy UE od 2003 r. ograniczają stosowanie tych substancji w celu ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Tym bardziej, że obecnie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest jedną z najszybciej rosnących grup odpadów. Firmom produkującym dla branży stolarki zależy jednak na zwolnieniu z zakazu stosowania materiału pochodzącego z recyklingu PCW zawierającego kadm czy ołów w oknach i drzwiach wyposażonych w funkcje elektryczne. Obecnie maksymalna wartość ich stężenia, dopuszczalna wagowo w materiałach jednorodnych, wynosi 0,1 proc.

Co na to producenci profili?

Jak wskazuje Gealan w swojej opinii, w ramach cyfryzacji i automatyzacji budynków, postęp technologiczny wpływa także na systemy okienne. Zwolnienie dotyczące kadmu i ołowiu w profilach, które zawierają odzyskany polichlorek winylu, umożliwia osiągnięcie celów Zielonego Ładu lub Circular Plastic Alliance. Chodzi o wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu z wycofanych z eksploatacji okien, które oszczędzają zasoby, oraz modernizację energetyczną budynków. Należy dodać, że celem stowarzyszenia Circular Plastics Alliance jest zwiększenie unijnego rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do 10 mln ton w roku 2025.

Rehau podkreśla z kolei, że podtrzymanie zakazu zmusi producentów profili okiennych do stosowania pierwotnego PCW, zamiast pochodzącego z recyklingu, przez firmy wykonujące okna i drzwi z funkcjami elektrycznymi lub elektronicznymi. Stosowanie niezawierających ołowiu profili pochodzących z recyklingu lub monowytłaczanych prowadzi do skomplikowania przetwórstwa odpadów, ale też ostatecznie do zmniejszenia zużycia materiału pochodzącego z recyklingu.

Natomiast Veka zwraca uwagę na fakt, że obecnie obowiązująca dyrektywa RoHS, utrudnia stosowanie starych recyklatów okiennych w nowych profilach z PCW, jeśli zawierały one elementy elektryczne (takie jak chipy RFID, czujniki i elementy automatyki).

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1