Światowe ceny drewna wracają do normy

Red.: RK |Data publikacji: 2021-07-22

Pandemiczny popyt na surowce w II połowie 2020 roku oraz w I kwartale 2021 roku zadziwiał swoją siłą, powodującą windowanie cen. Cena tarcicy od początku listopada 2020 roku urosła z poziomu 507 USD za 1000 stóp deski tartacznej do 1686 USD w dniu 7 maja 2021, czyli o 232 proc. Jednakże od tego szczytu do 20 lipca spadła już do 552 USD, czyli o -67 proc. W samym czerwcu kontrakty na drewno poszły w dół o blisko 44 proc. Sytuacja na globalnym rynku drewna wydaje się wracać do normy.

Amerykański program budowy domów, zapotrzebowanie przemysłu chińskiego, ale też odradzającego się po pandemii przemysłu europejskiego spowodowały nadzwyczajny popyt na surowiec drzewny. Z kolei ograniczenie eksportu kłód drzewnych przez Rosję oraz polityka tartaków liczących na spadki cen spowodowały spadek podaży. Rynek regulował to ceną. Wyższa cena tarcicy, ale i płyt drewnopochodnych w USA spowodowała, że europejscy producenci tych wyrobów zaczęli masowo handlować z odbiorcami w Stanach. W Europie pojawiło się dawno już zapomniane zjawisko ograniczania dostaw dla producentów. Wysokie ceny spowodowały jednak wyraźny wzrost kosztów budowy domów w USA, co skłoniło wielu Amerykanów do odłożenia w czasie decyzji o remoncie czy budowie domu. Tamtejsze tartaki zaczęły co prawda produkować więcej tarcicy, ale wobec spadku popytu zaczął się również spadek jej cen – obecnie są one już niewiele wyższe niż przed rokiem.

– Ten spadek zdradza charakter inflacji – czyli że niedopasowanie popytu i podaży nie będzie trwało wiecznie. Jak tylko dostawcy z różnych branż zaczną działać wspólnie, to te niedobory znikną, a wraz z nimi inflacja. To się teraz dzieje na rynku drewna i zdarzy się później w innych miejscach – uważa cytowany przez CNBC Brad McMillan z Commonwealth Financial Network.

Zobacz również

Wielkie zmiany w AIB

Wielkie zmiany w AIB

AIB w pierwszym półroczu otworzyło nową fabrykę, zmieniło logotyp i utworzyło nowa markę AIB+. Planuje także uruchomienie nowej linii.

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM planuje wydać 100 mln euro na badania i rozwój. Połowę wydatków sfinansuje z linii kredytowej od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Grupa Schüco zamknęła rok 2020 z obrotami w wysokości 1,695 mld euro, co było nieznacznie gorszym wynikiem niż ten osiągnięty w 2019 roku. Okazuje się, że Polska odegrała kluczową rolę przy odnotowanych przez firmę wzrostach sprzedaży działu tworzyw sztucznych.

1