Stagnacja na rynku niemieckim

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z analiz wiodących niemieckich stowarzyszeń branżowych, tamtejszy rynek stolarki rozwijał się w 2020 roku znacznie lepiej niż przewidywano. Jednak w tym sezonie analitycy rynku stolarki przewidują stagnację.

Stowarzyszenia VFF (Verband Fenster+Fassade), BF (Bundesverband Flachglas), FVSB (Fachverband Schloss+Beschlagindustrie) oraz  Pro-K (Industrieverband Halbzeuge und Konsumprodukte aus Kunststoff), we współpracy z Heinze GmbH, przeprowadziły analizę z której wynika, że wzrosty w 2020 roku były wyższe niż zakładano. Ówczesny pesymizm analityków wynikał z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.

Ostatecznie wzrost rynku stolarki w Niemczech wyniósł 3,5 proc. W obszarze renowacji wzrost był jeszcze wyższy i wyniósł 4,1 proc. w porównaniu do 2020 roku. Jak ocenia Frank Lange, prezes organizacji Verband Fenster+Fassade, duża w tym zasługa dotacji związanych z nowelizacją ustawy o ochronie klimatu.

Niemieccy eksperci przewidują w tym roku jednak stagnację względem sezonu 2020. O ile w przypadku budownictwa mieszkaniowego przewidywane są wzrosty na poziomie 2,2 proc. (sprzedaż 10,2 mln jednostek okiennych), o tyle w budownictwie niemieszkaniowym przewidywane są spadki o 4,4 proc. (sprzedaż 5,1 mln jednostek okiennych). Łączna sprzedaż 15,3 mln sztuk okiennych oznaczać będzie sprzedaż na poziomie niemal identycznym jak w roku 2020.

Zobacz również

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba uruchamia kolejne elektrownie fotowoltaiczne

Dormakaba w tym roku uruchomiła już trzy elektrownie fotowoltaiczne w swoich zakładach produkcyjnych. Spowodują one 25-procentowe oszczędności w emisji CO2.

1