Sprzedaż okien w Polsce najniższa od lat!

Red.: PG |Data publikacji: 2021-07-02

Centrum Analiz Branżowych w nadchodzącym raporcie „Rynek okien w Polsce. Edycja 2021” przeanalizowało zeszłoroczną sprzedaż okien w Polsce. Okazuje się, że niestety nie prezentowała się ona tak korzystnie jak sprzedaż zagraniczna.

W 2020 roku w Polsce sprzedano 6,6 mln sztuk okien. To najgorszy wynik od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dla porównania w 2019 roku wielkość sprzedaży okien wyniosła  7,25 mln sztuk, a w 2018 i 2017 roku 7,5 mln sztuk. Dynamika sprzedaży okien w Polsce była zatem na sporym minusie – w 2020 roku wyniosła ona -9,3 proc. (w 2019 roku było to -3,10 proc., a w 2018 +0,4 proc.).

Większość okien sprzedawanych w Polsce trafia na rynek remontowy. Według szacunków Centrum Analiz Branżowych 7 na 10 okien trafia właśnie na ten rynek. Jego wielkość jednak w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie zmalała. Już w 2019 roku liczba wymienionych okien spadła o 6 proc., a w ubiegłym sezonie Polacy wymienili o 15 proc. mniej okien niż w 2019 roku). W ciągu dwóch sezonów sprzedaż na rynku remontowym zmalała zatem aż o 20 proc.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę nowe budownictwo (zarówno mieszkalne jak i komercyjne), to sprzedaż wyniosła 2 mln sztuk okien. To najlepszy poziom sprzedaży od kilku lat.

Znacznie więcej na ten temat będzie można przeczytać w raporcie „Rynek okien w Polsce. Edycja 2021”, który swoją premierę będzie miał w drugim tygodniu lipca. Omówiono w nim wyniki branży okiennej w 2020 roku, zmiany cen okien i surowców w I półroczu 2021 roku, a także zaprezentowano prognozę sprzedaży okien w latach 2021-2022. Szczegóły na stronie internetowej Centrum Analiz Branżowych.

Więcej na temat sprzedaży okien w Polsce w nadchodzącym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) i Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe) omówią w nim wyniki sprzedaży okien w Polsce i wytłumaczą, skąd te spadki. Gorąco polecamy!

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1