Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Red.: |Data publikacji:

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Liczba jednostek okiennych sprzedanych w Niemczech w 2023 roku spadła o 10,2 proc. Ten trend objął zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i niemieszkalne. Spadek liczby oddanych budów wyniósł odpowiednio -16,9 proc. oraz -8,6 proc.

Sprzedaż okien w segmencie nowego budownictwa spadła o 13,1 proc., a w segmencie renowacji o 7,7 proc. Z regionalnego badania InterConnection wynika, że w 2023 roku wielkość sprzedaży wyniosła 3,1 mln sztuk. Natomiast w 2022 r. było to 15,4 mln.

Wyniki w ujęciu regionalnym

Analitycy wzięli pod uwagę nie tylko wielkości w skali całego kraju, ale też przyjrzeli się wynikom w poszczególnych landach, miastach, a także powiatach. Jak się okazuje 17 proc. wolumenu rynku okiennego przypada na 10 największych miast.

Wzrost w segmencie nowego budownictwa mieszkaniowego odnotowały jedynie Brandenburgia (+7,3 proc.) i Turyngia (+4,6 proc.). Jednak, jak zaznacza InterConnection, wynika to głównie z opóźnienia w realizacji projektów budowlanych. W przypadku nowego budownictwa niemieszkalnego niekorzystna sytuacja najbardziej odbiła się na Szlezwiku-Holsztynie (-26,0 proc.), zaś najmniej ucierpiała Brema (+11,0 proc.). Z kolei w segmencie renowacji wzrostem mogą wykazać się jedynie Berlin (+3 proc.) i Saara (+1,7 proc.). Najmniejszy spadek ze wszystkich analizowanych segmentów dotyczył remontów obiektów niemieszkalnych (-4,1 proc.).

Według raportu cztery kraje związkowe: Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia i Dolna Saksonia, w których koncentruje się 88 proc. rynku okien w tym segmencie, rozwijały się w 2023 r. stosunkowo pomyślnie. Spadek sprzedaży okien wyniósł w nich łącznie tylko 3,9 proc.

Jak zaznacza Julia Hrebenkova, autorka badania:

Wiedza na temat regionalnego tempa wzrostu jest niezbędnym czynnikiem sukcesu w pomyślnym rozwoju niemieckiego rynku. Nawet na rynku charakteryzującym się silną tendencją spadkową istnieją obszary wzrostu i segmenty, które opierają się zmianom rynkowym. Ich rozpoznanie to przepis na sukces.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1