Sprzedawcy okien w Wielkiej Brytanii na dużym minusie

Red.: |Data publikacji:

Sprzedawcy w Wielkiej Brytanii zmuszeni są do przedłużania terminu realizacji zamówień. Ten problem dotyczy większości handlowców w kraju. Teoretycznie sytuację tę mogliby wykorzystać polscy producenci.

89 proc. sprzedawców w Wielkiej Brytanii przyznaje, że przedłuża terminy realizacji zleceń. Handlowcy są do tego zmuszeni ze względu na trwające problemy w łańcuchu dostaw na etapie produkcji. Badania na ten temat przeprowadziła firma ubezpieczeniowa Simply Business. Ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) musiała przedłużyć termin realizacji od czterech do ośmiu tygodni. Natomiast 16 proc. ankietowanych odkładało czas realizacji od ośmiu do 12 tygodni, a 13 proc. podawało datę dostawy z ponad trzymiesięcznym opóźnieniem.

Foto: Everest, Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii problem z dostawami komponentów do produkcji spowodowany jest kilkoma czynnikami. W pierwszej kolejności wynika on z ogromnego popytu. Drugi czynnik to ostrzejsze restrykcje, w porównaniu z poprzednimi sezonami, związane z importem na wyspy. To efekt Brexitu, polegający m.in. na przedłużającej się kontroli granicznej czy dodatkowych barierach handlowych. Trzeci powód to rosnące koszty materiałów do produkcji. Dla wielu firm ten ostatni czynnik odgrywał największą rolę, bo wzrost cen był bardzo dynamiczny i na tyle duży, że trudny do uwzględnienia w działalności.

Eksperci podliczyli, że dystrybutorzy stolarki w całym kraju ponieśli stratę na poziomie 3,5 mld funtów. Natomiast średnio pojedynczy sprzedawca stracił ponad 5,5 tys. funtów.

Zobacz również

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1