Sprzedawcy okien w Wielkiej Brytanii na dużym minusie

Red.: |Data publikacji:

Sprzedawcy w Wielkiej Brytanii zmuszeni są do przedłużania terminu realizacji zamówień. Ten problem dotyczy większości handlowców w kraju. Teoretycznie sytuację tę mogliby wykorzystać polscy producenci.

89 proc. sprzedawców w Wielkiej Brytanii przyznaje, że przedłuża terminy realizacji zleceń. Handlowcy są do tego zmuszeni ze względu na trwające problemy w łańcuchu dostaw na etapie produkcji. Badania na ten temat przeprowadziła firma ubezpieczeniowa Simply Business. Ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) musiała przedłużyć termin realizacji od czterech do ośmiu tygodni. Natomiast 16 proc. ankietowanych odkładało czas realizacji od ośmiu do 12 tygodni, a 13 proc. podawało datę dostawy z ponad trzymiesięcznym opóźnieniem.

Foto: Everest, Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii problem z dostawami komponentów do produkcji spowodowany jest kilkoma czynnikami. W pierwszej kolejności wynika on z ogromnego popytu. Drugi czynnik to ostrzejsze restrykcje, w porównaniu z poprzednimi sezonami, związane z importem na wyspy. To efekt Brexitu, polegający m.in. na przedłużającej się kontroli granicznej czy dodatkowych barierach handlowych. Trzeci powód to rosnące koszty materiałów do produkcji. Dla wielu firm ten ostatni czynnik odgrywał największą rolę, bo wzrost cen był bardzo dynamiczny i na tyle duży, że trudny do uwzględnienia w działalności.

Eksperci podliczyli, że dystrybutorzy stolarki w całym kraju ponieśli stratę na poziomie 3,5 mld funtów. Natomiast średnio pojedynczy sprzedawca stracił ponad 5,5 tys. funtów.

Zobacz również

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Za nami targi Glasstec 2022 - to wiodąca na świecie impreza branży szklarskiej, która odbyła się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.

Partnerstwo na trudniejszy czas

Partnerstwo na trudniejszy czas

Dormakaba, światowy potentat w zakresie systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu oraz wrocławska firma Polsystem, oferująca systemy kontroli czasu pracy, kontroli dostępu i urządzenia je obsługujące, nawiązały ostatnio współpracę produktową.

1