Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Red.: |Data publikacji:

Nastroje wśród sprzedawców okien są umiarkowanie pozytywne. Większość ocenia, że choć klienci wciąż kupują stolarkę, to rynek jest trudny.

W Polsce w 2023 r. popyt na okna, w porównaniu z rokiem 2022 znacząco spadł. W samym pierwszym półroczu minionego roku produkcja okien i drzwi była niższa o ok. 20 proc. Sprzedawcy odczuwają te negatywne nastroje  i przyznają, że od roku można mówić o niskim popycie. Choć klienci nadal kupują, to jest ich mniej. Według handlowców pieniądz stał się drogi z powodu wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych kredytów.

Część sprzedawców uważa, że dwa lata temu, gdy gwałtownie wzrosły ceny i podniesione zostały stopy procentowe, nastąpił spadek zamówień, ale nie był on jeszcze bardzo dotkliwy. A to dlatego, że wiele budów było rozpoczętych, a ludzie kupowali stolarkę, by zakończyć inwestycję. O dużym spadku mówiło się natomiast już w 2023 r. Obecnie sytuacja się trochę poprawiła i ustabilizowała, ale sprzedaż okien jest wciąż trudna.

sklep z oknami_bartycka

Czynniki wpływające na sprzedaż okien

Handlowcy odnoszą się do programu „Czyste Powietrze” i uważają, że wpływa on pozytywnie na sprzedaż. Przyznają, że wielu klientów w minionym roku i obecnie przychodzi do sklepu, bo planuje wziąć udział w programie i otrzymać dotację. To także oznacza, że kupowane okna mają wysokie parametry termiczne, bo takie są wymogi.

Jako kolejny aspekt, który pozytywnie wpływa na sprzedaż, handlowcy wymieniają markę producenta. Jeśli w salonie znajdzie się wyroby znanego producenta, który wyrobił sobie opinię jako firma dbająca o jakość, obsługę klienta, wówczas nie można narzekać na brak klientów. Do takiego sklepu przychodzą przede wszystkim osoby, które mniej zwracają uwagę na cenę, a bardziej zależy im na jakości.

Tekst powstał na podstawie rozmów ze sprzedawcami okien z salonów z Warszawy, Poznania, Wieliczki, Krosna, Jaskrowa i Sochaczewa.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1