Tragedia na trasie Tour de Pologne. Nie żyje kolarz Lotto Fix ALL

Red.: |Data publikacji:

Do tragicznego wypadku doszło podczas trzeciego etapu Tour de Pologne. Bjorg Lambrecht przejeżdzając przez Bełk, niedaleko Rybnika, wpadł nagle do rowu i uderzył w betonowy przepust.

22-letniemu Belgowi od razu udzielono pomocy. Musiał być reanimowany, na miejsce wezwano pogotowie, a następnie helikopter który miał przetransportować go do szpitala. Kolarzowi udało się przywrócić funkcje życiowe, ale jego stan był na tyle poważny, że nie pozwalał na transport helikopterem. Ostatecznie został przekazany zespołowi reanimacyjnemu w szpitalu w Rybniku. Niestety podczas operacji zmarł.

– Powodem śmierci były ciężkie obrażenia ciała. Klatki piersiowej, jamy brzusznej, z krwawieniami ze śledziony i wątroby. Nie udało się go uratować. Jest mi przykro, bo z Tourem jeżdżę od lat i nigdy coś takiego się nie wydarzyło – powiedział lekarz wyścigu, dr Ryszard Wiśniewski i dodał, że Lambrecht nie miał szans przeżyć, ponieważ obrażenia były tak rozległe.

Lambrecht był uważany za jeden z największych talentów młodego pokolenia. Od 2017 roku – kiedy zajął drugie miejsce w generalce Tour de l’Avenir – jego kariera rozwijała się wzorowo. 24 maja 2018 zanotował pierwsze zwycięstwo w zawodowym peletonie, triumfował podczas III etapu Tour des Fjords, w Norwegii, potem zajął 18. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne 2018 (najlepsze ze wszystkich kolarzy Lotto Soudal), a w końcu zdobył srebrny medal mistrzostw świata do lat 23. Obecny sezon rozpoczął bardzo dobrze. Na początku kwietnia przegrał jedynie z niesamowitym Julianem Alaphilippem na drugim etapie Wyścigu Dookoła Kraju Basków. Na Amstel Gold Race zajął 6. miejsce, wyprzedzając m.in. Michała Kwiatkowskiego (11. pozycja). Jeszcze lepiej poszło mu na trasie kolejnego prestiżowego wyścigu – La Flèche Wallonne. Otarł się o podium, zajął czwarte miejsce.

Fachowcy przewidywali, że tegoroczny wyścig dookoła Polski może być dla niego odskocznią do wielkiej kariery. Niestety, czwarty etap wyścigu odbędzie się bez ścigania w hołdzie dla zmarłego Belga.

Również z szacunku do Bjorga Lambrechta firma Soudal odwołała konkurs ZWYCIĘŻAJ Z FIX ALL.