Spadek światowego PKB w II kwartale może wynieść 15 proc.

Red.: |Data publikacji:

Jak wyglądać będzie gospodarka w roku 2020? Ekonomiści i analitycy rynku są dziś w trudnej sytuacji. Dynamika zmian jest tak duża, że trudno przewidzieć, co będzie za tydzień czy miesiąc. Jednak Euler Hermes i Allianz pokusiły się o diagnozę gospodarczą na świecie.

Obecnie mamy do czynienia z kryzysem, który ma wymiar także ekonomiczny. Analitycy rynku zakładają, że globalny spadek PKB w II kwartale sięgnie 15 proc. w ujęciu rocznym. Natomiast za cały rok prognoza globalnego PKB zostanie skorygowana z 2,4 proc. na 0,8 proc. Ekonomiści przewidują, że w Unii Europejskiej ok. 65 mln pracowników będzie potrzebowało pomocy.

Ekonomiści zakładają, że czeka nas recesja w I połowie 2020 r. Odczuwalna ona będzie w gospodarkach rozwiniętych i tzw. wschodzących. Ożywienie zaś – jak zakładają analitycy, może przybrać formę litery „U”. Jednak koszty powstrzymania epidemii będą bardzo wysokie. W handlu międzynarodowym kwartał zakłóceń kosztuje ok. 722 mld dolarów. Problemy w handlu są m.in. na linii USA i Unii Europejskiej ze względu na wprowadzone obostrzenia.

Optymistyczny wariant zakłada, że wkrótce uda się powstrzymać chorobę. Wówczas w II połowie 2020 r. można się spodziewać ożywienia gospodarczego. Jednak problemy z powrotem do działalności mogą mieć te firmy, które mają mały kapitał własny i nadmierne zadłużenie, gdyż straty w obrotach nie zostaną zrekompensowane w okresie ożywienia. Dlatego analitycy przewidują, że wzrośnie liczba bankructw na świecie o ok. 13 proc.

Jedno jednak jest pewne w tych niepewnych czasach – po kryzysie świat będzie inny. Ludovic Subran, Główny Ekonomista w Allianz i Euler Hermes ocenia, że zmieni się podejście ludzi do postrzegania inwestycji w zdrowie, globalizacji czy jak definiujemy kapitalizm inkluzywny (sprzyjający integracji społecznej). Czekaja nas więc kolejne wyzwania.

Zobacz również

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Niemcy i Austriacy oszczędzają na osłonach

Rynek zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w Niemczech i Austrii przechodzi kryzys. W obu krajach sprzedaż tych wyrobów spadła w 2023 roku po raz pierwszy od wielu lat.

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Kooperacja Lanko i Oknoprime

Firma Lanko, polski producent specjalizujący się w produkcji okien i drzwi z PCW oraz aluminium, wykupił 45 proc. udziałów w Oknoprime.

1