Spada dynamika wzrostu eksportu. Gdzie szukać przewag?

Autor: |Data publikacji:

W okresie od stycznia do października 2023 r. dynamika polskiego eksportu zahamowała. Tymczasem sprzedaż zagraniczna jest istotną częścią dochodów firm z branży stolarki. A są wśród nich też takie, dla których jest to jedyny kierunek.

prez-met z wizytą w redan precision line fabryka 3

Nadal eksport polskiej stolarki notuje wzrosty, jednak ich dynamika jest w ostatnich miesiąca niższa. Taka sytuacja zmusza do zastanowienia się nad tym, jakie są atuty polskich firm na gruncie zagranicznym. Zapytaliśmy o to menedżerów z branży.

Kreatywność, pracowitość i elastyczność

„Polscy producenci szybko adaptują się do zmieniających się warunków – zarówno wynikających z przepisów, jak i oczekiwań klientów” – powiedział Grzegorz Ratajczak, członek zarządu firmy Krispol.

– Naszą branżę cechuje również kreatywność i pracowitość – a to determinanty sukcesu, które nadal w moim odczuciu będą decydowały o konkurencyjności za granicą – zaznacza Grzegorz Ratajczak i dodaje: – Nie bez znaczenia jest również atrakcyjność cenowa. Cały czas mamy nieco niższe koszty pracy i komponentów w porównaniu do zagranicznych wytwórców. Polska jest w stanie zaoferować produkty wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, co przyciąga klientów z zagranicy.

Wysoka jakość i konkurencyjne ceny

Na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb klientów wskazuje również Daniel Góralczyk, dyrektor handlowy w firmie Stollar Systemy Okienne. I zaznacza, że adaptacja do warunków rynkowych, w tym preferencji konsumentów oraz przepisów budowlanych, jest istotna w poszczególnych krajach.

– Jednym z najważniejszych czynników jest utrzymanie wysokiej jakości wyrobów przy zachowaniu konkurencyjnych cen, co do tej pory stanowiło o sile polskich produktów na rynkach międzynarodowych. Innowacje i rozwój technologiczny to aspekty pozwalające na wyróżnienie się na rynkach zagranicznych – dodaje Daniel Góralczyk.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Właściciel firmy Abakus Okna, Marek Porzecki, podkreśla również inne aspekty. Jego zdaniem można postawić na wdrażanie innowacji produktowych, ale także zaproponować cały szereg wartości dodanych: ochronę przed słońcem, owadami, promieniowaniem, smogiem.

– Możemy postawić na bezpieczeństwo stolarki, komfort użytkowania, kompatybilność z systemami domu inteligentnego. Oczywiście również na ekologię – chociażby proponując rozwiązania chroniące ptaki przed kolizjami z dużymi przeszkleniami, a także modyfikując procesy produkcyjne, tak by były przyjazne środowisku – wskazuje Marek Porzecki.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1