Sklepy budowlane do zamknięcia?

Red.: |Data publikacji:

Jak podał serwis informacyjny radia RMF FM, rząd rozważa zamknięcie sklepów budowlanych. Jak piszą dziennikarze tej stacji, miałoby to być elementem nowych obostrzeń, które ogłoszone zostaną w czwartek.

Obostrzenia mają być wynikiem rosnącej liczby zakażeń oraz nowych odmian koronawirusa. W ten sposób m.in. rząd zamierza ograniczać mobilność Polaków, a jak przyznał szef KPRM, Michał Dworczyk, „wiele wskazuje na to, że podczas Wielkanocy będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia”. Jutro poznamy ostateczne decyzje ws. kolejnych obostrzeń. Mają one obowiązywać przez dwa tygodnie – tydzień przed świętami i tydzień po świętach.

Do tej pory, pisze RFM FM, sklepy budowlane były traktowane jako sklepy pierwszej potrzeby. Chociażby z tego względu, że jeżeli zacznie nam cieknąć kran, to nie możemy zalać całego bloku. Musimy kupić narzędzia i materiały. Dlatego jak najpoważniej rząd myśli o tym, by pozostawić możliwość składania w sklepach budowlanych zamówień przez internet, a w sklepach stacjonarnych byśmy jedynie te zamówienia odbierali.

To jeszcze raz potwierdza rosnącą rolę kanału dystrybucji, jakim są sklepy internetowe. Przypomnijmy, że rok temu, podczas pierwszego lockdownu, sklepy budowlane i budowy działały nieprzerwanie, aczkolwiek z obostrzeniami sanitarnymi. Obserwować mogliśmy wówczas wzmożony ruch w składach i marketach, choć w przypadku stolarki widać było wstrzymywanie się klientów z zakupami i zamawianiem usług wymiany. Branża opracowała wówczas pod kierunkiem Stowarzyszenia Dom Bezpieczny, zasady bezpiecznego świadczenia usług montażowych, które upowszechniano pod hasłem #KlientBezpieczny. Spis punktów handlowo-usługowych deklarujących przestrzeganie tych wytycznych znajduje się wciąż na stronie tej organizacji.

O szczegółach planowanych obostrzeń w handlu materiałami budowlanymi dowiemy się już jutro na konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów. Natychmiast poinformujemy o tym naszych Czytelników.

Zobacz również

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła 12 kwietnia nową wersję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków (EPBD).

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Branża informuje o otwarciach kolejnych showroomów, tym razem są to Yawal, Okno-Pol i Krispol, którzy w SoMe pochwalili się nowymi salonami.

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Unia Europejska podejmuje kolejne działania związane z energooszczędnością budynków. Już od 9 maja 2025 r. wejdzie z życie odpowiednie rozporządzenie.

1