Selena podwaja zysk mimo trudnego roku

Autor: |Data publikacji:

Grupa Selena, jeden z globalnych liderów w produkcji i dystrybucji chemii budowlanej, zakończyła rok 2024 z imponującym wzrostem rentowności oraz ponad dwukrotnie wyższym zyskiem brutto niż w roku poprzednim. Pomimo niesprzyjającej koniunktury w sektorze budowlanym, firmie udało się utrzymać stabilny kurs i osiągnąć rekordowe wyniki finansowe.

Selena
Grupa Selena w 2024 r. zwiększyła rentowność i podwoiła zysk. Fot. Materiały prasowe.

Grupa Selena z podwójnym zyskiem i rosnącą rentownością

W 2024 roku Grupa Selena odnotowała zysk brutto w wysokości 24,9 mln euro – to aż o 103,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła również rentowność brutto, osiągając poziom 33,9 proc. wobec 30,9 proc. w 2023 roku. Zysk operacyjny (EBIT) zwiększył się o ponad 40 proc. r/r, osiągając 33,8 mln euro. Jeszcze większą dynamikę wzrostu widać w zysku netto z działalności kontynuowanej. Wyniósł on 20 mln euro – o 80 proc. więcej niż rok wcześniej.

Taki wynik to nie tylko efekt skutecznej strategii finansowej, ale też dowód na odporność Grupy Selena wobec trudnych warunków rynkowych. Rok 2024 upłynął pod znakiem wysokiej inflacji, kosztownych kredytów hipotecznych i ograniczonej aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.

Strategia przynosi efekty

Selena, działająca w ponad 100 krajach i mająca zakłady produkcyjne na trzech kontynentach, skutecznie wykorzystała swoją międzynarodową obecność oraz dywersyfikację produktową i geograficzną. Zarząd Grupy, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej, nie zrezygnował z ambitnych celów rozwojowych.

W 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w kierownictwie firmy, mające na celu dalsze wzmacnianie pozycji na globalnym rynku. Walter Brattinga objął funkcję Chief Commercial Officer, koncentrując na tworzeniu i wdrażaniu strategii handlowej Grupy. Natomiast Andrzej Zygadło jako Chief Corporate Development Officer odpowiada za wyznaczanie kierunków w obszarze fuzji i przejęć (M&A) oraz realizację celów akwizycyjnych. W opinii prezesa Sławomira Majchrowskiego, właśnie fuzje i przejęcia będą kluczowym narzędziem skalowania działalności w najbliższych latach.

Kurs na przyszłość: dywersyfikacja i poprawa konkurencyjności

Zarząd Grupy Selena zapowiada kontynuację obranej strategii, której osią pozostaje szeroko zakrojona dywersyfikacja – zarówno produktowa, jak i geograficzna. Selena planuje rozszerzenie działalności, m.in. w Europie Zachodniej oraz obu Amerykach, poprzez fuzje i przejęcia, służące zwiększeniu skali działalności.

Wśród planowanych kierunków rozwoju produktów będzie ich dostosowywanie do do lokalnych potrzeb użytkowników. Głównie w segmentach związanych z termomodernizacją, poprawą efektywności energetycznej budynków oraz hydroizolacją. Firma wiąże z tymi obszarami nadzieje na wzrost m.in. w kontekście programu „Czyste Powietrze” oraz środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz również

Producenci okien wśród najlepszych pracodawców

Producenci okien wśród najlepszych pracodawców

Producenci okien znaleźli się na czołowych miejscach w rankingu najlepszych pracodawców w Polsce. Zestawienie przygotował tygodnik „Wprost” już po raz szósty.

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2025 r.

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2025 r.

Zmiany cen materiałów budowlanych w marcu 2025 r. Ogólnie Grupa PSB odnotowała spadek o 1,2 proc. Potaniała także stolarka.

Roto Frank: sprzedaż netto na poziomie 2023 r.

Roto Frank: sprzedaż netto na poziomie 2023 r.

Roto Frank przedstawia raport finansowy. Podsumowuje on dane holdingu za rok 2024.