Rząd chce zmienić prawo budowlane

Red.: |Data publikacji:

Szykuje się mała rewolucja w prawie budowlanym. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) przygotowało projekt zmian, które mają znacznie ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny. Projekt w najbliższych dniach trafi do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało projekt zmian prawa budowlanego. Nowe przepisy mają znacząco ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjny w Polsce. Przede wszystkim inwestor będzie musiał dostarczyć o połowę mniej dokumentacji do urzędów, niż jest to obecnie. Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę wystarczy dołączyć uproszczony projekt. Natomiast projekt techniczny, w którym zawarte są rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne, będzie zgłaszany na etapie zakończenia robót budowlanych. Przy odbiorze budynku wymagana będzie zgodność realizacji z dokumentacją.

Wprowadzone zostaną przepisy dotyczące bezpieczeństwa ppoż. Jeśli zgłoszona będzie zmiana sposobu użytkowania budynku, na przykład z obiektu mieszkalnego na przedszkole czy escape room, to wówczas potrzebna będzie ekspertyza przeciwpożarowa. To prawo dotyczyć będzie także mieszkań w budynkach wielomieszkaniowych.

Nowelizacja prawa budowlanego uprości legalizację tzw. samowoli budowlanych. Dotyczy to m.in. budynków zbudowanych nawet 20 lat temu, które powstały bez zgód budowlanych. Jednak warunkiem legalizacji będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej. Założeniem tej zmiany jest poprawienie bezpieczeństwa w budynkach, które funkcjonują obecnie na zasadzie „tymczasowości”.

Prawo budowlane zmieni się w wielu aspektach, jednak nawet po tych kilku przedstawionych zagadnieniach widać, że urzędnicy duży nacisk kładą na poprawę bezpieczeństwa w budynkach, szczególnie w aspekcie pożarowym. Być może nowe przepisy wpłyną również na większy popyt na stolarkę przeciwpożarową. Obecnie jednak projekt jest przygotowywany, finalna wersja zmian prawa budowlanego dopiero przed nami.

Zobacz również

20 lat w UE: „Dużo zyskaliśmy, ale warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki”

20 lat w UE: „Dużo zyskaliśmy, ale warto rozpocząć rozmowy nad reformami unijnej gospodarki”

Wejście Polski do UE oznaczało dostęp do wspólnego rynku. Skorzystały na tym polskie przedsiębiorstwa, w tym Press Glass.

Koniec marki Krispol w Polsce. Producent rozpoczyna rebranding

Koniec marki Krispol w Polsce. Producent rozpoczyna rebranding

KRISPOL od dziś rozpoczął swoją transformację wizerunkową i marketingową zmieniając nazwę marki na KRISHOME. Zmiany te będą wprowadzane stopniowo i mają zakończyć się pod koniec roku.

Hydro spodziewa się wzrostu popytu pod koniec roku

Hydro spodziewa się wzrostu popytu pod koniec roku

Hydro podsumowało pierwszy kwartał 2024 r. Spółka odnotowała spadki w sprzedaży i zysku, ale wyniki są lepsze niż w czwartym kwartale 2023.

1