Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Autor: |Data publikacji:

Polskie firmy w Ukrainie wciąż prowadzą działalność, a nawet planują rozwój. Mimo tego, że działalność za polską wschodnią granicą wiąże się z dużym ryzykiem.

Wiele polskich firm, także z branży stolarki otworowej wciąż prowadzi działalność w Ukrainie, a niektórzy nawet myślą o inwestycji w tym kraju. Jednak obecność tam może być dużym wyzwaniem. Przykładem jest Fakro, którego zakład we Lwowie został częściowo zniszczony z powodu uderzenia bomby. Straty ostatecznie zostały oszacowane na 30 mln zł. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ. W ataku na szczęście nie ucierpieli pracownicy firmy.

Swoją działalność na rynkach wschodnich wciąż prowadzi Sanok Rubber. Producent poinformował, że wartość sprzedaży uszczelek do stolarki za pierwsze półrocze 2023 r. w Ukrainie, Rosji i na Białorusi wyniosła 5,47 mln zł. Jest to kwota porównywalna do osiągniętej przez firmę na rynkach Unii Europejskiej – 6,92 mln zł. Co warte podkreślenia, w okresie od stycznia do końca czerwca 2022 sprzedaż uszczelek do okien i drzwi na rynkach wschodnich wynosiła zaledwie 1,98 mln zł, natomiast na rynkach unijnych 8,5 mln zł.

Alupol w Borodziance, Ukraina.

Z kolei Alupol, oddział Grupy Kęty, jeszcze pod koniec zeszłego roku wznowił działalność. Zakład znajduje się w Borodziance, która została zaatakowana przez Rosjan na samym początku wojny. Według Grupy obecnie rynek za naszą wschodnią granicą się odbudowuje, a ukraińscy klienci dużo eksportują, przede wszystkim do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Także jeden z czołowych polskich producentów stolarki, Oknoplast, który dotychczas był skoncentrowany na sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej, planuje otwarcie fabryki pod Lwowem. Informacje na ten temat podał m.in. Business Insider.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1