Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Red.: |Data publikacji:

Polskie firmy w Ukrainie wciąż prowadzą działalność, a nawet planują rozwój. Mimo tego, że działalność za polską wschodnią granicą wiąże się z dużym ryzykiem.

Wiele polskich firm, także z branży stolarki otworowej wciąż prowadzi działalność w Ukrainie, a niektórzy nawet myślą o inwestycji w tym kraju. Jednak obecność tam może być dużym wyzwaniem. Przykładem jest Fakro, którego zakład we Lwowie został częściowo zniszczony z powodu uderzenia bomby. Straty ostatecznie zostały oszacowane na 30 mln zł. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ. W ataku na szczęście nie ucierpieli pracownicy firmy.

Swoją działalność na rynkach wschodnich wciąż prowadzi Sanok Rubber. Producent poinformował, że wartość sprzedaży uszczelek do stolarki za pierwsze półrocze 2023 r. w Ukrainie, Rosji i na Białorusi wyniosła 5,47 mln zł. Jest to kwota porównywalna do osiągniętej przez firmę na rynkach Unii Europejskiej – 6,92 mln zł. Co warte podkreślenia, w okresie od stycznia do końca czerwca 2022 sprzedaż uszczelek do okien i drzwi na rynkach wschodnich wynosiła zaledwie 1,98 mln zł, natomiast na rynkach unijnych 8,5 mln zł.

Alupol w Borodziance, Ukraina.

Z kolei Alupol, oddział Grupy Kęty, jeszcze pod koniec zeszłego roku wznowił działalność. Zakład znajduje się w Borodziance, która została zaatakowana przez Rosjan na samym początku wojny. Według Grupy obecnie rynek za naszą wschodnią granicą się odbudowuje, a ukraińscy klienci dużo eksportują, przede wszystkim do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Także jeden z czołowych polskich producentów stolarki, Oknoplast, który dotychczas był skoncentrowany na sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej, planuje otwarcie fabryki pod Lwowem. Informacje na ten temat podał m.in. Business Insider.

Zobacz również

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Wartość globalnego rynku systemów fasadowych ma w 2033 roku wynieść 630 mld dol, przy rocznym wzroście na poziomie 5,8 proc.

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen należą do największych firm w regionie i jednocześnie największych podatników. Firmy zapłaciły CIT liczony w milionach.

NSG notuje wzrost przychodów

NSG notuje wzrost przychodów

NSG podliczył półrocze swojego roku finansowego. Spółka odnotowała wzrost sprzedaży, także w segmencie szkła architektonicznego.

1