Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Red.: |Data publikacji:

Wartość sprzedaży produktów w grupie chemii budowlanej w 2022 r. była wyższa o ok. 5 proc. Dane na temat rocznych wyników przedstawiła właśnie agencja IBP Research.

W minionym roku firmy z branży chemii budowlanej sprzedały produkty o wartości 10,5 mld zł netto. Jest to o 5 proc. więcej w porównaniu do 2021 r. Takie dane z polskiego rynku zebrała agencja IBP Research. Jednak wzrost wartości sprzedaży produktów jest wynikiem głównie podwyżek cen, które w zeszłym roku osiągnęły średnio poziom od 15 do 20 proc.

W przypadku wolumenu sprzedaży, obserwowany jest spadek. Jak podają analitycy, sumaryczna sprzedaż w 2022 r. osiągnęła wielkość 5,3 mln ton. W porównaniu do roku 2021 jest to spadek o 10 proc. Agencja podaje, że dane zebrała, podsumowując sprzedaż dystrybutorów i zakupy wykonawców.

Prognozy dotyczące rynku chemii budowlanej nie są jednak optymistyczne. Analitycy spodziewają się spadków w ilości sprzedaży, będą także rosły ceny – w bieżącym roku wzrost cen osiągnie poziom 5 proc. Jednak ten trudny okres nie potrwa długo, bo już w 2024 analitycy spodziewają się ożywienia.

Raport w podsumowaniu jest jednak optymistyczny:

Polski rynek ma duży potencjał, duże potrzeby mieszkaniowe i duże aspiracje rozwoju powierzchni niemieszkalnych. Jest w długiej perspektywie rynkiem rozwijającym się. Oczekuje się więc, że obecne zawirowania nie wpłyną na niego w skali globalnej i długoterminowej na dłużej niż dwa lata. Oczywiście, najwięcej zależy od przebiegu wojny w Ukrainie, jej czasu trwania i stopnia eskalacji oraz jej wpływu na gospodarkę Polski i jej partnerów przemysłowych czy handlowych. Na chwilę obecną najbardziej prawdopodobne wydaje się, że trudna sytuacja geopolityczno-gospodarcza będzie miała kontynuację w obecnym roku, ale jednocześnie będzie to rok wygaszania negatywnych zjawisk i osiągania względnej stabilizacji.

Agencja IBP Research przebadała 14 grup produktowych, w tym farby i lakiery do drewna i metalu.

 

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1