Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Red.: |Data publikacji:

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

Rozpoczęła się zapowiadana przez urzędników cyfryzacja procesu budowlanego. Właśnie ruszył jego pierwszy etap i przez internet można złożyć 13 różnych formularzy na platformie e-budownictwo.gunb.gov.pl. Inwestor wypełni i złoży wnioski związane z procesem budowlanym, formularze trafiają później do odpowiednich urzędów, a wszystko dzieje się w sposób elektroniczny. Urzędnicy podkreślają, że ludzie, którzy będą chcieli złożyć dokumenty w sposób tradycyjny, nadal będą mieli taką możliwość.

Obecnie można przez internet wypełnić i złożyć 13 różnych dokumentów, przede wszystkim zgłosić rozbiórkę, ale także roboty budowlane, które nie wymagają dołączenia projektu zagospodarowania działki. Drugi etap cyfryzacji ma ruszyć w lipcu tego roku. Będzie można złożyć kolejnych dziewięć dokumentów, przede wszystkim wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki oraz projektem budowlanym.

Urzędnicy przyznają, że na szybkie wprowadzenie cyfryzacji wpłynęła pandemia. Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii zauważyła:

Z uwagi na konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19,  cyfryzacja procesu budowlanego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Umożliwi to bowiem w wielu sprawach kontakt obywatela z organem administracji architektoniczno-budowlanej i organem nadzoru budowlanego bez konieczności wychodzenia z domu. 

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1