Rusza pilotaż programu dopłat do termomodernizacji

Red.: MR |Data publikacji: 2021-09-11

Wkrótce ruszy nowy program termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Będzie on uzupełnieniem Czystego Powietrza.

Ogólnopolski program Czyste Powietrze będzie uzupełniony o nowy system wsparcia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiły, że wkrótce rozpocznie się pilotaż nowego programu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji. Będzie on przeprowadzony na Dolnym Śląsku. Planowana jest wymiana ponad 700 sztuk starych pieców i termomodernizacja budynków, w tym wymiana stolarki w 60 budynkach. Tym razem prace remontowe mają być przeprowadzone w budynkach wielomieszkaniowych, a programem ma być objęte 300 lokali mieszkalnych.

Pilotaż rozpocznie się w październiku, planowany jest na lata 2021-2024, natomiast budżet na ten projekt wynosi 20 mln zł. Kto może skorzystać ze wsparcia? Beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, które są właścicielami mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym są od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Dotacja, uzależniona także od dochodów, wyniesie:

  • do 20 tys. zł w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda oraz inwestycji z zakresu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej lub montażu wentylacji;
  • do 15 tys. zł, jeśli będą to inne źródła ciepła albo podłączenie do efektywnego źródła ciepła w budynku połączone ze wspomnianymi zadaniami z zakresu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej lub montażu wentylacji;
  • do 5 tys. zł, jeśli przeprowadzona będzie tylko wymiana stolarki okiennej i drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji, bez wymiany źródła ciepła.

Urzędnicy informują, że w pilotażu na Dolnym Śląsku chcą zebrać doświadczenia. Dzięki temu będą przygotowani do ogłoszenia na początku 2022 r. programu wsparcia wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych w całej Polsce.

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1