Roto Frank kończy trzeci kwartał na plusie

Red.: |Data publikacji:

Grupa Roto podsumowała wyniki za trzy kwartały. Pod koniec września  odnotowała ona wzrost obrotów o 2 proc. Ta informacja i wiele innych zostały przekazane podczas corocznego spotkania z dziennikarzami.

Już po raz 18. Roto Frank zorganizował spotkanie dla dziennikarzy, w tym roku odbyło się ono w Grazu w Austrii w dniach od 13 do 14 listopada. W tegorocznej edycji część przedstawicieli mediów wzięła udział w spotkaniu na żywo, a ponad setka uczestniczyła w konferencji online. Spotkanie otworzył Dr Eckhard Keill, dyrektor Roto Frank Holding. Poinformował, że obroty netto grupy do września bieżącego roku wzrosły o 2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. To dobry wynik, biorąc pod uwagę trudne otoczenie rynkowe, a szczególnie pełną wyzwań sytuację na rynku budowlanym w Europie, ale również na bardzo ważnym dla Roto rynku chińskim.

Dr Eckhard Keill przyznał, że:

Trzy dywizje Grupy Roto wykorzystały rok finansowy 2023 do dalszego zwiększenia swojej atrakcyjności poprzez strategiczne przejęcia, rozwój produktów i rozszerzenie oferty usług.

 

Te trzy dywizje, to technologia okien i drzwi (Fenster und Türtechnologie), technologie systemów dachowych (Dachsystem Technologie) oraz profesjonalna obsługa (Professional Service). Dwóm pierwszym udało się wypracować dobre wyniki, biorąc pod uwagę przewidywalny spadek popytu, który wyniknął m.in. z malejącej liczby rozpoczynanych budów. Z kolei segment profesjonalnego serwisu odnotował znaczący wzrost. Jest to efekt „krytycznego podejścia klientów do starych okien”. Dyrektor Grupy Roto Frank spodziewa się jednocyfrowego wzrostu obrotów w 2024 r.

Eckhard Keill odniósł się także krytycznie do programów dotujących sektor budowlany w Europie. W Niemczech właściciele domów wolą odkładać pieniądze w banku, niż inwestować w budowę domu czy remont, który poprawi efektywność energetyczną. Programy proponowane  inwestorom są często zbyt skomplikowane i nie zachęcają do decyzji o remoncie. Jednym z tych, które nie przyniosły oczekiwanych efektów, były dotacje na pompy ciepła w Niemczech. Państwo wspierało zakup, ale do źle ocieplonego domu ze starymi oknami. Taka dotacja nie jest więc racjonalna.

Dyrektor grupy podkreślał, że w większości krajów, w których Roto Frank jest obecnie, panuje wśród klientów niepewność. To powoduje, że wstrzymują się z decyzjami związanymi z inwestycjami. Dla przemysłu budowlanego ważne jest jednak także utrzymanie stałych mocy produkcyjnych. Gdy bowiem spadnie wolumen produkcji, zmniejszają się moce produkcyjne, a wielu specjalistów odejdzie z branży. Dlatego w momencie wzrostu produkcji może pojawić się nowy problem z pracownikami.

Eckhard Keill jest jednak pozytywnie nastawiony, jeśli chodzi o przyszły rozwój firmy, która notuje stabilne wzrosty. Jednocześnie podkreślił, że obywatele powinni naciskać na decydentów, by bardziej wspierali racjonalne projekty związane z remontami. Dotacje powinny być skierowane do osób, których nie stać na remont czy budowę, a obecnie w wielu krajach wsparcie kierowane jest do tych, które mają odpowiednie finanse. Eckhard Keill podsumował:

Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy dobrze przygotowani na nadchodzące lata, w których renowacja budynków musi naprawdę nabrać tempa, a sektor elementów budowlanych spełni swoją rolę w rozwiązywaniu problemów ekologicznych.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1