Rośnie sprzedaż okien do amerykańskich domów

Red.: MR |Data publikacji: 2021-05-02

Amerykańska organizacja przemysłu szkła i okien FGIA opublikowała właśnie raport na temat rynku stolarki. Dane dotyczą USA.

Raport na temat rynku stolarki to omówienie bieżącej sytuacji w branży okien, drzwi i okien dachowych, a także prognozy na najbliższe lata. Jeśli chodzi o okna do budownictwa mieszkaniowego, to wolumen tych produktów wzrósł o 1,5 proc. w 2020 r. w stosunku do 2019 r. Wzrost był widoczny w segmencie  nowych budynków – tu popyt wzrósł o 3,2 proc. W przypadku budynków remontowanych, popyt na okna na wymianę był wyższy o 0,2 proc. Analitycy szacują, że ze względu na rozwój budownictwa mieszkaniowego, ogólnie popyt na okna w tym roku może wzrosnąć nawet o 6,8 proc. W 2022 r. wzrost spodziewany jest na poziomie 1,8 proc.

W segmencie drzwi wejściowych, które trafiały do budownictwa mieszkaniowego, popyt na produkty wzrósł o 3,2 proc. w 2020 r. w stosunku do 2019 r. Te wyliczenia dotyczą nowo powstających budynków. W przypadku remontów wzrost popytu na drzwi wejściowe był na poziomie 1 proc. Ogólnie w segmencie drzwi wejściowych w 2020 r. wzrost szacowany jest na 1,8 proc. w porównaniu do 2019 r. Eksperci spodziewają się, że w kolejnych latach widoczny będzie dalszy wzrost popytu na drzwi, ze względu na duży rozwój budownictwa jednorodzinnego.

Kolejny segment branży stolarki, to okna i fasady w budownictwie komercyjnym. Tutaj widać spadki – o ok. 11 proc. spadł popyt na przeszklenia w tym segmencie, w nowych budynkach o 11 proc., a w remontowanych o 12 proc. Także w tym roku spodziewane są kolejne spadki, a wzrost nastąpi w 2022 i 2023 r.

Drzwi wejściowe w budownictwie komercyjnym także cieszyły się mniejszym popytem. W roku 2020 spadł on o 10,5 proc. w stosunku do 2019 r. Analitycy zakładają, że także w tym roku należy się spodziewać niskiego popytu. Ożywienie ma nastąpić w 2022 r., wówczas spodziewany jest wzrost o 2,6 proc.

W segmencie okien dachowych w 2020 r. sprzedanych zostało ponad 1,1 mln sztuk okien do budownictwa mieszkaniowego. Jest to wzrost o 4 proc. w stosunku do 2019 r. Co ciekawe, wolumen okien trafiających do nowych budynków zwiększył się o 3 proc., a do budynków remontowanych o 4 proc. w stosunku do 2019 r.

Omówienie raportu można przeczytać na stronie FGIA

Zobacz również

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

Rekordowa popularność programu Czyste Powietrze

W ostatnim tygodniu kwietnia Polacy złożyli rekordową liczę wniosków w ramach programu Czyste Powietrze - 4121.

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Znakomity kwartał w Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumował pierwszy kwartał pod względem handlowym. Sprzedaż była wyższa w porównaniu do 2020 r. o 14,3 proc.

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

KRISPOL przetarł termomodernizacyjny szlak

Produkty firmy KRISPOL znalazły się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów dedykowanych do programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej. Był to pierwszy producent stolarki, który został uwzględniony w tym zestawieniu. Obecnie na liście są również produkty firm Plastbud oraz Wiśniowski.

1