Rosną ceny usług montażowych

Red.: RK |Data publikacji: 2021-07-21

Ceny montażu stolarki rosną od początku roku, choć nie radykalnie. Zdaniem obserwatorów rynku usług budowlanych II połowa roku nie powstrzyma tego procesu, a średnia cena montażu okien w skali kraju może wynieść 50 zł/mb ich obwodu.

Wraz z rosnącymi cenami stolarki, ale i rosnącymi kosztami funkcjonowania firm montażowych, stopniowo rosną ceny montażu okien i drzwi. Portale śledzące zmiany stawek robót budowlanych (są takie!) informują, że usługi budowlane, w tym montaże stolarki, podrożały od początku roku średnio o 5 proc. Według tego źródła dominująca obecnie stawka za montaż okien na budowie krąży wokół 40 zł/mb, przy czym w województwie lubelskim jest to 35 zł, a w mazowieckim 44 zł. Tak przynajmniej było w czerwcu. Poważni dilerzy informują, że owszem do lipca starali się utrzymywać stawki z początku roku, ale obecnie zmuszeni są je podnieść. Za montaż na samą pianę liczą sobie po 18-20 zł/mb, natomiast w przypadku dołożenia taśm stawka wzrasta o 25-27 zł. Oznacza to, że montaż szczelny liczony jest na ogół według stawki 43-47 zł, a to wciąż poniżej 50 zł/mb obwodu okna. Oczywiście wówczas, kiedy nie jest to montaż na konsolach, poza murem.

Z informacji internetowych wyciągnęliśmy również stawki za inne prace montażowe. Znajdujemy tu stawkę 130 zł/mkw. montażu balkonu HS (bez obróbki) oraz 450 zł za montaż drzwi wejściowych (z demontażem i obróbką 2 razy tyle). Inna firma montażowa liczy sobie aż 30 zł/mb montażu okna na samą pianę, 60 zł/mb montażu z taśmami, a 70 zł/mb montażu z taśmą rozprężną. Montaż okna poza licem muru kosztuje tu 100 zł/mb obwodu, jeśli stosują konsole Knelsena i 135 zł, jeśli posługują się systemem MOWO. Drzwi wewnętrzne montowane są w tej firmie po „stówce”, a rolety podtynkowe po 150 zł – obydwa za sztukę oczywiście. I nie jest to firma z Warszawy! Podkreślamy to, bo stawki „warszawskie” są najwyższe. Jeśli montaż parapetu wewnętrznego na przykład liczony jest w Warszawie po 65 zł/mb, to w Lublinie już zaledwie po 55 zł/mb, a więc niemal o 20 proc. taniej.

Zdaniem wspomnianego wcześniej portalu obecna inflacja, ale też wciąż wysoki popyt na usługi budowlane, spowodują dalszy wzrost cen usług w drugiej połowie bieżącego roku. Ceny, według tego portalu, będą rosły przez pozostałe miesiące w tempie 2 do 3 proc. Zauważa się tu, że niektóre firmy rosnące koszty wyrównują na razie nieco niższymi płacami dla montażystów. Jednak latem ten proces może się już nie udać, a presja na płace wymusi też na firmach usługowych dalszy wzrost cen usług. Można więc już jesienią spodziewać się średniej ceny w Polsce za montaż okien w sposób szczelny (jedyny właściwy!) na poziomie 50 zł/mb obwodu okna. Choć w niektórych regionach może to być nadal stawka o 1/5 niższa niż w stolicy.

Zobacz również

Wielkie zmiany w AIB

Wielkie zmiany w AIB

AIB w pierwszym półroczu otworzyło nową fabrykę, zmieniło logotyp i utworzyło nowa markę AIB+. Planuje także uruchomienie nowej linii.

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM wyda 100 mln euro na badania

SCM planuje wydać 100 mln euro na badania i rozwój. Połowę wydatków sfinansuje z linii kredytowej od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Polska z dużym wpływem na wyniki Grupy Schüco

Grupa Schüco zamknęła rok 2020 z obrotami w wysokości 1,695 mld euro, co było nieznacznie gorszym wynikiem niż ten osiągnięty w 2019 roku. Okazuje się, że Polska odegrała kluczową rolę przy odnotowanych przez firmę wzrostach sprzedaży działu tworzyw sztucznych.

1