Rollercoaster w branży drzewnej

Red.: |Data publikacji:

Branża drzewna w ostatnich latach wyjątkowo dobrze skorzystała na koniunkturze. Jednak nad sektorem pojawiają się właśnie czarne chmury.

Analitycy banku Pekao SA przygotowali raport na temat rynku drzewnego w Polsce. Wynika z niego, że w ostatnich lata branża notowała znakomite wyniki finansowe, na które tylko chwilowo niekorzystnie wpłynęła pandemia. Wartość produkcji drzewnej w 2021 r. była wyższa 36 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszym półroczu bieżącego roku trend wzrostowi nadal się utrzymywał, choć analitycy przyznają, że na wysoką wartość sprzedaży w tym roku wpływ miały także rosnące ceny produktów, jako efekt wyższych kosztów pozyskania drewna. Natomiast eksperci przyznają, że branża drzewna sprawnie wykorzystała pomoc rządową w ramach tarczy antykryzysowej, co znacząco wpłynęło na wysokie wyniki. Przedsiębiorcy otrzymali największe wsparcie wśród wszystkich branż przetwórczych.

Jednak w ostatnich miesiącach widać spadki popytu. Drewno dostarczane jest do branży m.in. budowlanej, która jest trzecim największym sektorem przemysłu wykorzystujący drewno. W budownictwie mowa jest już o wyhamowaniu koniunktury, co przekłada się na spadek popytu na drewno. Dodatkowo niekorzystnie na segment drewna wpływają rekordowo wysokie ceny surowca, spowodowane m.in. ograniczeniami importu z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Innym czynnikiem negatywnym dla branży może być w zimie wzrost zapotrzebowania na drewno na opał, przy jednoczesnym kłopocie z pozyskaniem surowca, także spowodowanym systemem sprzedaży prowadzonym przez Lasy Państwowe. Z kolei przetwórstwo drewna to dział przemysłu bardzo energochłonny, więc tu pojawia się kolejny problem związany z rosnącymi kosztami energii.

Analitycy sugerują, że w tej trudnej sytuacji firmom z branży drzewnej pomogłoby ograniczenie eksportu drewna z Polski. Decyzje o zmniejszeniu wywozu drewna z kraju podjęło już kilka państw w Unii Europejskiej. Natomiast w Polsce dostęp do kupna drewna mają pośrednicy, którzy współpracują z globalnymi korporacjami. Innym czynnikiem, który mógłby poprawić sytuację w branży, to decyzje o inwestycjach zwiększających wydajność produkcji i zmniejszających energochłonność.

Eksperci wskazują, że Polska jest obecnie globalnym graczem w eksporcie produktów z przetworzonego drewna, takich jak okna i drzwi. W 2021 r. nasz kraj zajmował pierwszą pozycję wśród państw unijnych pod względem eksportu okien drewnianych – 34,6 proc. udziału w eksporcie unijnym oraz drzwi drewnianych – 19,7 proc. udziału w eksporcie unijnym. Raport banku Pekao SA pod tytułem „Drzewny rollercoaster. Czy po znakomitym roku 2021 i I półroczu 2022 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?” dostępny jest pod tym linkiem.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1