Roleta jak żaluzja?

Red.: WK |Data publikacji: 2019-05-17

Mimo wielu zalet i znacznej popularności, zewnętrznych rolet aluminiowych nie można uznać za osłony idealne.  Dlatego konstruktorzy próbują stworzyć roletę z funkcjami żaluzji.

O innowacyjnym rozwiązaniu wprowadzonym do rolet adaptacyjnych poinformował niedawno producent z Kornic k. Raciborza. Rolety Eko-Okien można wyposażyć w łamane prowadnice ze wspierającymi ramionami, co umożliwia odchylanie pancerza na zewnątrz pod kątem nawet 45 stopni. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość wietrzenia pomieszczenia przy jednoczesnym zaciemnieniu wnętrza.

Roleta z odchylanym pancerzem
Zdjęcie: Eko-Okna

Odchylane prowadnice są ciekawym rozwiązaniem także podczas deszczu, kiedy można odchylić roletę i bez obawy zalania mieszkania cieszyć się dopływem świeżego powietrza. Łamane prowadnice nadają się do montażu we wszystkich roletach adaptacyjnych produkowanych przez Eko-Okna do maksymalnego wymiaru 1800 x 2500 mm. Jak informuje producent, odchylenie rolety odbywa się w sposób mechaniczny od wewnątrz. Pancerz można przesuwać w górę lub w dół nawet przy uchylonych prowadnicach.

Roleta elewacyjna z odchylanym pancerzem jest na polskim rynku prawie nieznana. Jednak tego typu rozwiązania w Europie nie są nowością. Produkowane są przez niemiecką firmę Warema i włoską FAR S.r.l., a konstrukcję takich rolet wykonuje m. in włoska spółka S.L.P.

roleta z odchylanym pancerzem
Zdjęcie: Rottar

W Polsce poza roletą Eko-Okien produkt o zbliżonej funkcjonalności spotkać można w ofercie firmy Rottar z Wrocławia. Roleta o nazwie Cassetto posiada półokrągłą kasetę obracającą sią wraz z odchylanymi prowadnicami. Dzięki takiej konstrukcji prowadnice, wykonywane w jednym odcinku, można otwierać niemal do pozycji poziomej. Roleta pełni wówczas funkcję markizy zacieniającej okno i pozwala użytkownikowi obserwować świat zewnętrzny. Obracająca się skrzynka rolety, umożliwia zwijanie i rozwijanie pancerza także przy odchylonych prowadnicach.

Roleta z obracanymi lamelami
Zdjęcie: Bubendorff

Roleta z funkcjami żaluzji

Przedstawione wyżej rozwiązania w pewnym stopniu eliminują wadę tradycyjnej rolety zewnętrznej, czyli  małą elastyczność w zakresie sterowania dopływem światła. Jeszcze dalej idą konstruktorzy, którzy próbują połączyć funkcjonalność zwijanej rolety z żaluzją. W ostatnich latach europejskie rynki podbijają rolety z ruchomymi lamelami. W Polsce to rozwiązanie wypromowała francuska firma Bubendorff produktem o nazwie Active’ Home. Zastosowano w nich ruchome lamele pancerza, zamontowane na łańcuchach ukrytych w bocznych prowadnicach. Powstały rolety nowej generacji uzyskujące zdecydowanie większą funkcjonalność od tradycyjnych, gdyż pozwalają dowolnie kontrolować nasłonecznienie wnętrza domu i chronić prywatność domowników. W wersji elektrycznej, dzięki współpracy ze stacją pogodową i zegarem, lamele mogą automatycznie reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne czy porę dnia.

Roleta typu s_onro
Zdjęcie: wk

Jako połączenie rolety i żaluzji przedstawiana jest także rolowana osłona z pancerzem typu s_onro. Wykonuje się go z dwuściennych profili aluminiowych o wysokości około 2 cm, posiadających w strefie łączenia długie, wąskie otwory. Profile są tak skonstruowane, by przy kącie padania przekraczającym 20° promienie słoneczne nie dostawały się bezpośrednio do wnętrza. Przy niepełnym opuszczeniu pancerz zachowuje w znacznym stopniu przezierność i przewiewność. Dopiero całkowite opuszczenie, z oparciem wszystkich lameli, powoduje zaciemnienie oraz dużą szczelność pancerza. Pancerz typu s_onro® można stosować w roletach adaptacyjnych i podtynkowych. System ten oferuje Aluprof i Alukon.

Roleta typu JalouRoll
Zdjęcie: Alukon

Kolejne rozwiązanie łączy w sobie zalety tradycyjnej rolety, żaluzji oraz moskitiery. JalouRoll to jednościenne lamele aluminiowe wentylacyjne z dużymi otworami, z nałożoną od zewnątrz odchylaną nakładką z tworzywa przepuszczającego światło. Dają ochronę przed bezpośrednim nasłonecznieniem, wpuszczając jednocześnie wiele światła do pomieszczenia i umożliwiając dobrą cyrkulację powietrza. Otwory wentylacyjne można przesłonić siatką antyinsektową. Profile JalouRoll najlepiej łączyć z klasycznymi, ocieplonymi lamelami roletowymi. Tworzy się w ten sposób  kompromis między ochroną przed słońcem, utratą ciepła zimą i potrzebą  wietrzenia. Powstaje roleta z funkcjami żaluzji.

Zobacz również

Osłony wewnętrzne: w poszukiwaniu estetyki i komfortu

Osłony wewnętrzne: w poszukiwaniu estetyki i komfortu

Wśród nowości w branży osłon wewnętrznych wyróżnia się obudowa kryjąca górne mechanizmy oraz system pozwalający na ustawienie zbieżności pasów roletki dzień-noc. Powoli, ale systematycznie postępuje automatyzacja.

Przegląd nowości okiennych w ofercie producentów

Przegląd nowości okiennych w ofercie producentów

Nowe okna w ofercie producentów: Hensfortu, Peteckiego i Okpolu. Są to produkty, w których przede wszystkim zastosowano nowoczesne komponenty.

Nowości drzwiowe w maju

Nowości drzwiowe w maju

Awilux, Eko-Okna i Porta wprowadziły nowości w segmencie drzwi. Dwie pierwsze firmy oferują wypełnienia do drzwi zewnętrznych, a Porta drzwi wewnętrzne.

1