Najlepsze termomodernizacje budynków

Red.: |Data publikacji:

Konkurs na najlepszą modernizację budynków odbył się z inicjatywny stowarzyszenia Fala Renowacji. Brały w nim udział obiekty zmodernizowane na terenie Polski w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki RenOwacji 2024 zostały ogłoszone podczas gali zorganizowanej w ramach 4DesignDays w Katowicach pod koniec stycznia 2024 r. 

Realizacje musiały być przeprowadzone do końca 2023 i kwalifikować się do jednej z kilku kategorii. Budynki mieszkalne wielorodzinne (np. bloki, osiedla), jednorodzinne, użyteczności publicznej (np. szkoły, przedszkola, urzędy, dworce) i komercyjne (np. biurowce, hotele, obiekty handlowe). Grono architektów i ekspertów z zakresu efektywności energetycznej w analizie zgłoszeń wzięło pod uwagę takie aspekty, jak wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe lub zakup instalacji c.o. i c.w.u., montaż fotowoltaiki lub wentylacji z rekuperacją, a także ocieplanie przegród zewnętrznych. W wymaganiach konkursu uwzględniono również wymianę drzwi, bram garażowych i okien.

W kategorii: budynek mieszkalny wielorodzinny zwyciężył dom w Zwoleniu przy ul. Bogusza. Został doceniony przede wszystkim za kontenerowy system grzewczo-chłodniczy pomp ciepła wyposażony w gruntowy magazyn ciepła. W tym obiekcie współczynnik EP spadł ze 100 kWh/(m2·rok) do 21 kWh/(m2·rok).

Dom wielorodzinny w Zwoleniu.

Budynek mieszkalny jednorodzinny znajduje się w miejscowości Podwilk. O nagrodzenie zadecydował projekt głębokiej termomodernizacji, uwzględniającej ocieplenie przegród budowlanych, a także wymianę całej stolarki otworowej. Po zakończeniu prac EP spadł z 236,79 kWh/(m2·rok) do 59,5 kWh/(m2·rok).

Dom jednorodzinny w Podwilku.

Najlepszym przykładem termomodernizacji budynku użyteczności publicznej jest ratusz oruński w Gdańsku. Został on nie tylko poddany kompleksowej termorenowacji, ale też przebudowany. Również w tym przypadku wśród przeprowadzonych prac znalazła się wymiana stolarki drzwiowej i okiennej. Wartość EP spadła niemal 3-krotnie, z 312 003 kWh/(m2·rok) do 108 875 kWh/(m2·rok).

Ratusz oruński w Gdańsku.

Na nagrodę zasłużył również budynek komercyjny w Krakowie. Ponad stuletnia kamienica Plantonia Aparthotel zyskała nową stolarkę drzwiową i okienną oraz kontaktrony spięte z instalacją chłodzenia powietrza. Jak podają organizatorzy konkursu „środek wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi materiałami”. W przypadku tego obiektu wartość EP zmniejszyła się z 250 kWh/(m2·rok) do 105 kWh/(m2·rok).

Plantonia Aparthotel w Krakowie.

Jury konkursu przyznało również wyróżnienie poznańskiej kamienicy przy ul. Zeylanda za termomodernizację poddasza zachowującą wartość zabytkową budynku. Oprócz wymiany okien dodano od strony południowej nowe, zwiększające nasłonecznienie i dopływ ciepła do wnętrz. wartość EP spadła z ok. 450 kWh/(m2·rok) do 25 kWh/(m2·rok), jednak punktem wyjścia był całkowity brak izolacji oraz używanie do ogrzewania piecyków typu koza.

Kamienica w Poznaniu.

Stowarzyszenie Fala Renowacji podkreśla, że głównym celem konkursu ma być szerzenie dobrych praktyk, jeśli chodzi o prace termomodernizacyjne. W związku z tym planuje również przygotowanie mapy modelowych realizacji.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1