Najlepsze termomodernizacje budynków

Autor: |Data publikacji:

Konkurs na najlepszą modernizację budynków odbył się z inicjatywny stowarzyszenia Fala Renowacji. Brały w nim udział obiekty zmodernizowane na terenie Polski w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki RenOwacji 2024 zostały ogłoszone podczas gali zorganizowanej w ramach 4DesignDays w Katowicach pod koniec stycznia 2024 r. 

Realizacje musiały być przeprowadzone do końca 2023 i kwalifikować się do jednej z kilku kategorii. Budynki mieszkalne wielorodzinne (np. bloki, osiedla), jednorodzinne, użyteczności publicznej (np. szkoły, przedszkola, urzędy, dworce) i komercyjne (np. biurowce, hotele, obiekty handlowe). Grono architektów i ekspertów z zakresu efektywności energetycznej w analizie zgłoszeń wzięło pod uwagę takie aspekty, jak wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe lub zakup instalacji c.o. i c.w.u., montaż fotowoltaiki lub wentylacji z rekuperacją, a także ocieplanie przegród zewnętrznych. W wymaganiach konkursu uwzględniono również wymianę drzwi, bram garażowych i okien.

W kategorii: budynek mieszkalny wielorodzinny zwyciężył dom w Zwoleniu przy ul. Bogusza. Został doceniony przede wszystkim za kontenerowy system grzewczo-chłodniczy pomp ciepła wyposażony w gruntowy magazyn ciepła. W tym obiekcie współczynnik EP spadł ze 100 kWh/(m2·rok) do 21 kWh/(m2·rok).

Dom wielorodzinny w Zwoleniu.

Budynek mieszkalny jednorodzinny znajduje się w miejscowości Podwilk. O nagrodzenie zadecydował projekt głębokiej termomodernizacji, uwzględniającej ocieplenie przegród budowlanych, a także wymianę całej stolarki otworowej. Po zakończeniu prac EP spadł z 236,79 kWh/(m2·rok) do 59,5 kWh/(m2·rok).

Dom jednorodzinny w Podwilku.

Najlepszym przykładem termomodernizacji budynku użyteczności publicznej jest ratusz oruński w Gdańsku. Został on nie tylko poddany kompleksowej termorenowacji, ale też przebudowany. Również w tym przypadku wśród przeprowadzonych prac znalazła się wymiana stolarki drzwiowej i okiennej. Wartość EP spadła niemal 3-krotnie, z 312 003 kWh/(m2·rok) do 108 875 kWh/(m2·rok).

Ratusz oruński w Gdańsku.

Na nagrodę zasłużył również budynek komercyjny w Krakowie. Ponad stuletnia kamienica Plantonia Aparthotel zyskała nową stolarkę drzwiową i okienną oraz kontaktrony spięte z instalacją chłodzenia powietrza. Jak podają organizatorzy konkursu „środek wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi materiałami”. W przypadku tego obiektu wartość EP zmniejszyła się z 250 kWh/(m2·rok) do 105 kWh/(m2·rok).

Plantonia Aparthotel w Krakowie.

Jury konkursu przyznało również wyróżnienie poznańskiej kamienicy przy ul. Zeylanda za termomodernizację poddasza zachowującą wartość zabytkową budynku. Oprócz wymiany okien dodano od strony południowej nowe, zwiększające nasłonecznienie i dopływ ciepła do wnętrz. wartość EP spadła z ok. 450 kWh/(m2·rok) do 25 kWh/(m2·rok), jednak punktem wyjścia był całkowity brak izolacji oraz używanie do ogrzewania piecyków typu koza.

Kamienica w Poznaniu.

Stowarzyszenie Fala Renowacji podkreśla, że głównym celem konkursu ma być szerzenie dobrych praktyk, jeśli chodzi o prace termomodernizacyjne. W związku z tym planuje również przygotowanie mapy modelowych realizacji.

Zobacz również

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Firmy z branży stolarki podejmują różne działania, aby się rozwijać. Właśnie o kolejnych zmianach poinformowały firmy Wiśniowski, Assa Abloy oraz MACO.

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Zapraszamy na 33. edycję Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się 23–24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance.

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla budownictwa, zapowiedział stworzenie kolejnego obrazu z wkrętów.

1