Konkurs na najlepszą modernizację budynków odbył się z inicjatywny stowarzyszenia Fala Renowacji. Brały w nim udział obiekty zmodernizowane na terenie Polski w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki RenOwacji 2024 zostały ogłoszone podczas gali zorganizowanej w ramach 4DesignDays w Katowicach pod koniec stycznia 2024 r.
Realizacje musiały być przeprowadzone do końca 2023 i kwalifikować się do jednej z kilku kategorii. Budynki mieszkalne wielorodzinne (np. bloki, osiedla), jednorodzinne, użyteczności publicznej (np. szkoły, przedszkola, urzędy, dworce) i komercyjne (np. biurowce, hotele, obiekty handlowe). Grono architektów i ekspertów z zakresu efektywności energetycznej w analizie zgłoszeń wzięło pod uwagę takie aspekty, jak wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe lub zakup instalacji c.o. i c.w.u., montaż fotowoltaiki lub wentylacji z rekuperacją, a także ocieplanie przegród zewnętrznych. W wymaganiach konkursu uwzględniono również wymianę drzwi, bram garażowych i okien.
W kategorii: budynek mieszkalny wielorodzinny zwyciężył dom w Zwoleniu przy ul. Bogusza. Został doceniony przede wszystkim za kontenerowy system grzewczo-chłodniczy pomp ciepła wyposażony w gruntowy magazyn ciepła. W tym obiekcie współczynnik EP spadł ze 100 kWh/(m2·rok) do 21 kWh/(m2·rok).
Budynek mieszkalny jednorodzinny znajduje się w miejscowości Podwilk. O nagrodzenie zadecydował projekt głębokiej termomodernizacji, uwzględniającej ocieplenie przegród budowlanych, a także wymianę całej stolarki otworowej. Po zakończeniu prac EP spadł z 236,79 kWh/(m2·rok) do 59,5 kWh/(m2·rok).
Najlepszym przykładem termomodernizacji budynku użyteczności publicznej jest ratusz oruński w Gdańsku. Został on nie tylko poddany kompleksowej termorenowacji, ale też przebudowany. Również w tym przypadku wśród przeprowadzonych prac znalazła się wymiana stolarki drzwiowej i okiennej. Wartość EP spadła niemal 3-krotnie, z 312 003 kWh/(m2·rok) do 108 875 kWh/(m2·rok).
Na nagrodę zasłużył również budynek komercyjny w Krakowie. Ponad stuletnia kamienica Plantonia Aparthotel zyskała nową stolarkę drzwiową i okienną oraz kontaktrony spięte z instalacją chłodzenia powietrza. Jak podają organizatorzy konkursu „środek wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi materiałami”. W przypadku tego obiektu wartość EP zmniejszyła się z 250 kWh/(m2·rok) do 105 kWh/(m2·rok).
Jury konkursu przyznało również wyróżnienie poznańskiej kamienicy przy ul. Zeylanda za termomodernizację poddasza zachowującą wartość zabytkową budynku. Oprócz wymiany okien dodano od strony południowej nowe, zwiększające nasłonecznienie i dopływ ciepła do wnętrz. wartość EP spadła z ok. 450 kWh/(m2·rok) do 25 kWh/(m2·rok), jednak punktem wyjścia był całkowity brak izolacji oraz używanie do ogrzewania piecyków typu koza.
Stowarzyszenie Fala Renowacji podkreśla, że głównym celem konkursu ma być szerzenie dobrych praktyk, jeśli chodzi o prace termomodernizacyjne. W związku z tym planuje również przygotowanie mapy modelowych realizacji.
Zobacz również
Jubileusze – 30 lat Assa Abloy i 20-lecie Press Glass w Tczewie
W tym roku liczne firmy świętują jubileusz działalności. Już w pierwszej połowie roku okrągłą rocznicę obecności w branży odnotowało kilku producentów i dostawców. Do końca roku 2024 ta liczba się z pewnością zwiększy.
Forum Webinar #2 – poznaj kolejne nowości na sezon 2024
Już 18 września o godzinie 10:30 rozpocznie się drugie w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Poznaj kolejne nowości na sezon 2024.
W październiku II Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE
Druga edycja Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE odbędzie się w dniach 7-8 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie organizuje Grupa MTP we współpracy merytorycznej z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą i Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa.