Zdecydowanie więcej remontów niż nowych inwestycji

Red.: |Data publikacji:

W okresie I-V 2023 rozpoczęto w całym kraju budowę mniej niż 30 tys. nowych domów jednorodzinnych. W tym samym czasie w programie Czyste Powietrze zgłoszono wnioski o dopłaty do remontu ponad 76 tys. istniejących budynków. Remonty w tym roku zdecydowanie górują nad nowymi inwestycjami i górować będą.

Trwa zapaść na rynku budownictwa mieszkaniowego. Jak podaje GUS w najnowszym komunikacie, w okresie styczeń-maj 2023 rozpoczęto w całej Polsce budowę zaledwie mniej niż 70 tys. mieszkań. Jest to o 27,4 proc. mniej niż rok temu. Deweloperzy budują o ponad 30 proc. mniej, a inwestorzy indywidualni mniej o prawie 25 proc. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wydano również mniej pozwoleń na budowę lub dokonano mniej zgłoszeń budowy. Choć deweloperzy zgłosili chęć wybudowania ponad 60 tys. mieszkań, to i tak było to o prawie 35 proc. mniej niż rok temu. Inwestorzy indywidualni otrzymali od stycznia pozwolenia na budowę ponad 28 tys. domów, a jest to ilość mniejsza o prawie 1/3 w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Liczby te podtrzymują twierdzenie, że ilość tegorocznych zamówień stolarki dla nowego budownictwa spadnie o 30-40 proc. Gorzej, że ta tendencja znajdzie swoją kontynuację w sezonie 2024.

Na przeciwległym biegunie leżą informacje dotyczące wniosków o dopłaty do remontów budynków w ramach programu Czyste Powietrze. W okresie I-V 2023 roku liczba chętnych do remontowania podwoiła się nawet w stosunku do końcówki roku 2022. W każdym miesiącu do WFOŚiGW wpływa 18-20 tysięcy wniosków o termomodernizację, z czego duża część zawiera prace związane z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Tylko w jednym tygodniu (10-16 czerwca) do programu „Czyste Powietrze” spłynęło 4,4 tys. wniosków, z czego większość, bo ponad 2,5 tys. dotyczyło podwyższonego dofinansowania w wysokości 70 lub 100 proc. Takie wnioski opierają się na audycie energetycznym budynku, który powinien już uwzględniać wymianę stolarki. Jeżeli takie tempo rozwoju programu utrzyma się przez cały rok, wówczas będzie można mówić o 200-240 tys. budynków jednorodzinnych, które poddane zostaną termomodernizacji. W tym również wymianie okien, drzwi i bram.

Źródło: GUS, NFOŚiGW, Koalicja Termomodernizacji

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1