REHAU zamyka fabrykę. Powodem brexit?

Red.: |Data publikacji:

Rehau zamyka swoją fabrykę tworzyw sztucznych w Amlwch, w Walii, w Wielkiej Brytanii. Decyzja jest związana ze spadkiem zamówień. W Wielkiej Brytanii firmy z branży budowlanej w ostatnich miesiącach są w trudnej sytuacji. Jest to związane z nadchodzącym brexitem.

Zarząd Rehau podjął decyzję, że zamknie swoją fabrykę w miejscowości Amlwch w Wielkiej Brytanii. Zwolnionych zostanie tez około 100 pracowników. Firma zostawia sobie jeszcze 90 dni na decyzję, ale fabryka jest w trudnej sytuacji, ze względu na spadek o 70 proc. zamówień.

Ale Rehau nie jest odosobniony w Wielkiej Brytanii. Jak podają wywiadownie gospodarcze, m.in. Turner & Townsend, ostatnie analizy rynku wskazują generalnie na spadający popyt, rosnące koszty produkcji i niższe marże, a także rosnącą niewypłacalność w branży budowlanej. Firmy spodziewają się, że w tym roku ceny usług budowlanych wzrosną o 2,9 procent, koszty materiałów o 5,3 proc., a koszty pracy wzrosną o 4,5 proc. Okazuje się, że poprawy sytuacji gospodarczej spodziewa się zaledwie 28,4 proc. wykonawców budowlanych, wobec 42 proc. przed Brexitem w 2016 r. Oznacza to, że w branży budowlanej panuje niepewność i obawa przed przyszłością.

Co nas czeka w najbliższych miesiącach jeśli chodzi o brexit? Przypomnijmy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej planowane jest na koniec marca tego roku. Jednak nadal nie wiadomo, na jakich warunkach to nastąpi. Analitycy mówią, że trudno cokolwiek prognozować. Michael Dembinski, ekspert z British Polish Chamber of Commerce komentuje dla nas, jakie konsekwencje grożą w branży polskim firmom, ale i brytyjskiemu rynkowi.

Michael Dembinski, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (British Polish Chamber of Commerce)
Jeśli będzie tzw. twardy brexit, co w skrócie oznacza nagłe opuszczenie jednolitego rynku europejskiego i unii celnej, to dojdzie do ogromnych problemów dla polskich eksporterów i ogólnie do całej brytyjskiej gospodarki. Wielka Brytania to kraj, w którym przemysł stanowi jedynie 9 proc. wartości PKB. To państwo, w którym stosunkowo niewiele się produkuje (w Polsce to 19 proc.), dlatego jest zmuszone importować. Wielka Brytania ma dobrze rozwinięty sektor usług, ale nie produkcji przemysłowej. Po wyjściu z Unii nie zaczną budować fabryk. Trzeba pamiętać, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię, i będziemy mieli twardy brexit, to prawdopodobnie zostaną wprowadzone cła. Według stawek WTO na okna i drzwi wyniosą one 12-13 proc, w przypadków stalowych okien i drzwi to aż 25 proc. Dlatego taka sytuacja jest niekorzystna także dla Brytyjczyków.

Warto zaznaczyć, że Rehau to koncern, który pomimo zamykania fabryki na Wyspach rozwija swoja działalność, w tym również w Polsce. Przypomnijmy, że w Nochowie koło Śremu pod koniec marca 2018 firma rozpoczęła budowę hali pod okleiniarnię profili, a 16 października zeszłego roku obiekt został oddany do użytku. Rehau przeznaczył na tę inwestycję 20 mln zł. Dzięki niej systemodawca oferuje okleinowanie profili w 100 różnych rodzajach folii. W Niemczech z kolei Rehau przejął z kolei spółkę MB Barter & Trading AG. 

Uroczyste rozpoczęcie budowy zakładu w Nochowie.

 

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1