Przyszłość branży stolarki

Autor: |Data publikacji:

Podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach organizowanego przez niemieckiego systemodawcę spotkania „VEKA mittags live”, przedstawiciele branży oraz eksperci dyskutowali na temat przyszłości stolarki. Jak ona się jawi z perspektywy Niemiec?

Jak powiedział na wstępie Josef L. Beckhoff, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu VEKA AG,  firma bardzo dobrze rozpoczęła ten sezon, ale zaznaczył też, że był to jeszcze efekt bardzo dobrego poprzedniego roku. Sytuacja uległa w kolejnych miesiącach pogorszeniu. – Nowe budownictwo a dołek nie nadchodzi, tylko już w nim tkwimy – powiedział Beckhoff. Wtórował mu Thomas Drinkuth z Repräsentanz Transparente Gebäudehülle (RTG), przedstawicielstwa kilku niemieckich organizacji branżowych.

Thomas Drinkuth (dyrektor RTG):

Liczba pozwoleń na budowę, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, jest w trendzie spadkowym. W przypadku budownictwa niemieszkaniowego sytuacja nie prezentuje się aż tak dramatycznie, ale tu również obserwuje się tendencję spadkową. W konsekwencji odnotowywany jest spadek liczby zamówień, który prognozowany jest na sezon 2023 na poziomie 4,5 proc. Sezon 2024 również nie zapowiada się w jasnych barwach. Widoczny jest proces pogłębiania się dysproporcji pomiędzy popytem na mieszkania a liczbą oddanych lokali do użytkowania.

Przedstawiciel RTG zauważył jednak, że zmniejszyły się problemy związane z brakiem materiałów oraz wykwalifikowanych pracowników. Szansą dla branży stolarki są według niego wymiany, a zwiększenie liczby renowacji może zrekompensować częściowo zastój w nowym budownictwie. Wzrost wskaźnika remontowanych budynków o 1 proc. mógłby zainicjować w Niemczech falę renowacji. Według Drinkutha ważna jest natomiast korekta dotychczasowych dotacji, które skupiają się na źródłach ciepła.

Bernhard Daldrup, przewodniczący ds. budownictwa, mieszkalnictwa, rozwoju miast i gmin grupy parlamentarnej SPD, przybliżył podejmowane przez polityków działania, które mają na celu wsparcie branży budowlanej. Rządząca w RFN koalicja planowała początkowo budowę 400 tys. mieszkań rocznie, ale obecnie mówi się o zapotrzebowaniu już na 700 tys. Podkreślił również, że należy unikać sytuacji, w której konkurują ze sobą rynek nowego budownictwa i rynek remontowy. Oba obszary powinny rozwijać się równolegle. Rząd federalny potroił fundusze na mieszkalnictwo socjalne do kwoty 14,5 mld euro a na renowację budynków przeznaczy przeznacza 14 mld euro. Według polityka rząd będzie stymulował segment remontowy i działał na rzecz odwrócenia negatywnego trendu w nowym budownictwie. Do budowania mają zachęcić Niemców m.in. ulgi podatkowe.

Marco Olthoff, dyrektor zarządzający fabryki okien i drzwi Diedrich Schröder GmbH powiedział, że po pandemii koronawirusa zwiększyła się liczba zamówień na stolarkę, co powodowało szereg wyzwań dla producentów. W tym sezonie jednak znacznemu skróceniu uległ czas realizacji zamówień, co wyraźnie wskazuje na spadek popytu. Wiele projektów budowlanych anulowano, dlatego liczy na deklarowane przez polityków działania stymulujące rynek nowego budownictwa. Według niego ważnym tematem będą renowacje, do których wiele firm będzie się musiało dostosować. Zwrócił uwagę na fakt, że montażyści wyspecjalizowani w pracach w nowym budownictwie będą musieli zostać przeszkoleni z zakresu wymian stolarki. Kolejnym wyzwaniem jest też budowanie relacji z klientami z rynku wtórnego, gdyż mają oni zupełnie inne oczekiwania niż klienci z sektora nowego budownictwa.

Josef L. Beckhoff, członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu VEKA AG, tak podsumował dyskusję na temat fali renowacji:

Perspektywy są rzeczywiście bardzo pozytywne. Ale brakuje mi szybszej reakcji polityków. W tej chwili wszyscy mówią tylko o wymianie źródeł ciepła, a temat wymian przegród zewnętrznych budynków wydaje się być pomijany. Chciałbym, żeby polityka wyszła naszej branży bardziej naprzeciw i dodała nam nieco odwagi na przyszłość.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".