Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic

Autor: |Data publikacji:

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe ochraniają budynek przed promieniami słonecznymi – nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania i naświetlenia wnętrza. Przedstawiamy różnice w ich funkcjonalności, które pomogą wybrać rozwiązanie właściwe do potrzeb i warunków.

1. Różnice konstrukcyjne

Rolety

Kurtyna rolety zewnętrznej składa się z aluminiowych lub tworzywowych dwuściennych profili, najczęściej wypełnionych materiałem izolacyjnym, połączonych ze sobą przegubowo. Poruszają się pionowo w dwóch prowadnicach. Podczas otwarcia rolety kurtyna jest wciągana i nawijana na rurę nawojową, wprawioną w ruch przy pomocy napędu ręcznego lub elektrycznego.

Żaluzje

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami jest konstrukcja. Żaluzja posiada kurtynę z profilowanych listew wykonanych z pojedynczej blachy aluminiowej. Poziome listewki, zwane lamelami, połączone są taśmą i tekstylną drabinką, w sposób, który daje możliwość podnoszenia ich oraz przechylania pod dowolnym kątem. Żaluzja nie musi posiadać bocznych prowadnic, często ich rolę pełnią linki ze stali nierdzewnej. Z powodu różnic konstrukcyjnych te dwa rodzaje osłon mają inne parametry użytkowe.

 

żaluzje dako
Zdjęcie: Dako

 

2. Ochrona przeciwsłoneczna

Rolety

Zwijana roleta jest mniej elastyczna pod względem regulowania dopływu światła. Ilość światła wpadającego do wnętrza reguluje się stopniem opuszczenia kurtyny. Jej pełne opuszczenie oznacza ciemność w pomieszczeniu i brak kontaktu wzrokowego z otoczeniem zewnętrznym.

Żaluzje

Za najskuteczniejsze w ochronie przeciwsłonecznej uważane są osłony o dużym stopniu regulacji dopływu światła. Takie jak żaluzje, których obracane lamele pozwalają wpuszczać do wnętrza tyle promieni słonecznych, ile jest potrzeba w danej chwili. Dają jednocześnie możliwość swobodnego wietrzenia oraz poprawiają sztuczne oświetlenie wnętrza obiektu poprzez odbicie światła od aluminiowych listew. Przy częściowym zaciemnieniu pomieszczenia pozostaje możliwość spoglądania na zewnątrz.

 

Warto dodać, że na rynku są dostępne rozwiązania w pewnym stopniu łączące funkcjonalności rolet i żaluzji. Chodzi tu o rolety aluminiowe z częściowo obracanymi lamelami oraz markizolety czyli refleksole z odchylaną częścią dolną.

 

3. Zachowanie prywatności

Rolety

Rolety pozwalają zachować prywatność wnętrza po całkowitym opuszczeniu kurtyny. Jednak skutkuje to zaciemnieniem pomieszczenia. Tylko rolety z profilami perforowanymi na połączeniach, przy niepełnym opuszczeniu kurtyny, wpuszczają do wnętrza nieco rozproszonego światła.

Żaluzje

Żaluzje też są w stanie zapewnić prywatność domownikom, ale bez całkowitego zaciemnienia. Przez odpowiednie ustawienie lameli można osłonić się przed wzrokiem przechodniów, nie rezygnując z dopływu naturalnego światła.

rolety krispol
Zdjęcie: Krispol

 

4. Ochrona termiczna

Rolety

W naszych warunkach klimatycznych rolety zewnętrzne pełnią zimą funkcję ochrony przed stratami ciepła. Mówi się o 20-30- procentowej poprawie termiki okna z zamontowaną roletą aluminiową. Opinie te poparte są badaniami.

Żaluzje

O izolacyjności termicznej zamkniętej żaluzji zewnętrznej wiadomo dużo mniej. Jak każda dodatkowa przegroda stwarza „poduszkę powietrzną” przed szybą i w ten sposób ogranicza straty ciepła. Jednak jako przegroda cieńsza i mniej szczelna niż roleta jest z pewnością mniej skuteczna.

 

5. Ochrona przed hałasem

Rolety

Opuszczone rolety aluminiowe znacznie poprawiają akustykę okien. Według dostawców systemów redukcja hałasu dzięki nim może dochodzić do 20 dB.

Żaluzje

Jest wątpliwe, żeby taki wynik uzyskała jednościenna metalowa żaluzja, która sama może wzbudzać hałas. Dlatego bardzo istotne dla komfortu użytkowania jest zastosowanie gumowych osłon w prowadnicach lub samych lamelach żaluzji, które wyciszą drgania powstające podczas silnego wiatru.

 

6. Osłona dużych przeszkleń

Rolety

Bardzo dużych powierzchni nie zasłonimy pojedynczą roletą aluminiową. Trzeba wówczas łączyć je w zestawy.

Żaluzje

Żaluzje są lepszym rozwiązaniem, gdy potrzeba zasłonić bardzo duże przeszklenia. Można je wykonać do 4,5 metra szerokości oraz do 5 metrów wysokości.