Rynek systemów okiennych i drzwiowych nieustannie ewoluuje, dostosowując się do oczekiwań klientów w zakresie estetyki, efektywności energetycznej oraz ekologii. Producenci okien z PCW stale udoskonalają swoje wyroby, wprowadzając nowoczesne rozwiązania – od systemów umożliwiających konstruowanie dużych przeszkleń, przez rozwiązania hybrydowe, aż po innowacyjne techniki dekoracji, jak druk cyfrowy.
Producenci profili z PCW oraz materiałów do wykończenia ich powierzchni wprowadzają na rynek różnorodne rozwiązania, które mają odpowiadać na potrzeby inwestorów. Główne kierunki rozwoju nowych systemów
obejmują dalszą optymalizację konstrukcji pod względem technicznym i produkcyjnym, nadanie im minimalistycznego wyglądu oraz wdrażanie rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.
Okna z PCW i trend na panoramiczne widoki
Aktualne trendy stawiają na minimalizm, transparentność i efektywne doświetlenie wnętrz. Przekłada się to na konstruowanie przeszkleń zacierających granicę między tym, co wewnątrz i na zewnątrz. Duże okna z PCW i przeszklone tarasy już od kilku sezonów są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. Choć prym wiodą w obiektach o nowoczesnym charakterze, sprawdzą się również w tradycyjnych aranżacjach.
Obecnie dąży się do uzyskania efektu panoramicznego – producenci oferują zatem okna z maksymalnym udziałem szklanych tafli bez podziału. Efekt taki można uzyskać m.in. dzięki zmniejszeniu widocznej szerokości profili (co pozwala znacznie zwiększyć proporcję oszklenia), stosowaniu okien stałych oraz montażowi, w którym ramy ukrywa się pod tynkiem, a próg – w posadzce.
Producenci okien z PCW dążą do maksymalizacji wymiarów, jak również uzyskania smukłego wyglądu, proponując węższe rozwiązania. Bardzo
popularne są skrzydła zlicowane z ramą czy proste przylgi. Na rynku są również dostępne okna z PCW z tzw. ukrytym skrzydłem. Takie rozwiązanie doskonale wpisuje się w trend wyglądu elewacji z delikatnie zaznaczonymi konturami ram i dużymi powierzchniami przeszklonymi. Niewielka szerokość skrzydła, ramy i węzła środkowego umożliwiają dostarczenie większej ilości światła do wnętrz, a tym samym zyski z energii słonecznej. Ramy mogą być niemal całkowicie zabudowane po bokach i na górze, dzięki czemu stają się prawie niewidoczne, co wcześniej było charakterystyczne głównie dla konstrukcji aluminiowych.
Rozwiązania hybrydowe
Nowoczesne systemy hybrydowe łączące PCW z innymi materiałami, takimi jak aluminium, zyskują na popularności ze względu na ich funkcjonalność oraz atrakcyjny design. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, nie tylko konwencjonalne z nakładką aluminiową. Mowa tu o rozwiązaniach hybrydowych, w których rdzeń jest wykonany z PCW, a zespolone wewnętrzne i zewnętrzne przylgi – z aluminium. Kombinacja tych materiałów zapewnia bardzo dobre właściwości termiczne dzięki PCW oraz stabilność i nowoczesny wygląd charakterystyczny dla aluminium. Co istotne – takie systemy mogą być prawie w całości wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Okna z PCW to różnorodność kształtów i kolorów
Współczesne okna z PCW są zaawansowane nie tylko pod kątem technologii, ale również estetyki, oferując szerokie możliwości personalizacji. Zwiększa się udział okien kolorowych, rośnie liczba odcieni, faktur i folii dekoracyjnych. Klienci coraz częściej decydują się na okna w odważnych barwach, jak czerwień czy elegancka czerń, choć nadal najbardziej popularne są odcienie szarości. Okna z PCW mogą być pokryte powłokami drewnopodobnymi, które doskonale oddają kolor i strukturę materiału, ale np. w niecodziennych kolorach – nową propozycją są tonacje szarości i bieli, jako folie dekoracyjne znaleźć można również imitacje betonu. Coraz bardziej popularne stają się faktury imitujące aluminium. Powierzchnia powłoki wykańczającej może być matowa, metalizowana lub błyszcząca. Dostępne są rozwiązania, w których profile są inaczej wykończone od strony elewacji, a inaczej od wnętrza. Pozwala to na dopasowanie okien nie tylko do stylu i kolorystyki fasady, lecz także aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Jedną z propozycji producentów jest możliwość takiego zaprojektowania okna, że skrzydło będzie miało inny kolor niż ościeżnica. Umożliwia to pełną personalizację stolarki i dopasowanie jej do indywidualnego charakteru obiektu.
Druk cyfrowy na oknach z PCW
Druk tego rodzaju to nowość, która pozwala producentom tworzyć unikatowe wzory i faktury na powierzchni okien z PCW, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. W odróżnieniu od tradycyjnego laminowania pozwala na niemal nieograniczoną personalizację. Dzięki tej technologii można nanosić wzory, kolory czy tekstury bezpośrednio na profile. Nie tylko obniża to koszty produkcji, lecz także pozwala na eliminację odpadów. Dzięki trwałym tuszom i specjalnym drukarkom wzory mają wysoką jakość. Charakteryzuje je również wysoka odporność na warunki atmosferyczne.
Kierunek EKO
Ekologiczne rozwiązania są coraz bardziej widoczne. Systemodawcy profili z PCW działają zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, zarówno jeżeli chodzi o produkcję, jak i wyroby, dążąc do uzyskania zamkniętego cyklu ich funkcjonowania oraz zmniejszając ślad węglowy. Okna z PCW mogą być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu w całości bądź w części. Na rynku dostępne są rozwiązania okienno-drzwiowe, które zostały wykonane w 100 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu. Rdzeń jest z recyklatu ze starych okien, zaś na powierzchni użyto pozostałości PCW z produkcji nowych profili. Design takich okien nie odbiega od trendów. Mogą więc wyróżniać się minimalistycznym wyglądem czy ostrymi krawędziami na zewnątrz i wewnątrz.
Kolejnym przykładem ekologicznych rozwiązań są okna z PCW, gdzie w procesie produkcji wykorzystano profile wyprodukowane z PCW pochodzącego z recyklingu z dodatkiem łuski orkiszowej. Tego typu innowacyjne podejście pozwala na jeszcze większe ograniczenie zużycia surowców pierwotnych, a także wprowadzenie naturalnych składników, które wspierają ideę ekologicznego budownictwa.
Przedstawione rozwiązania są dowodem na to, że branża okienno-drzwiowa nie tylko dostosowuje się do rosnących wymagań w zakresie ochrony środowiska, ale również aktywnie uczestniczy w transformacji ku gospodarce o obiegu zamkniętym. W rezultacie konsumenci mogą wybierać produkty, które łączą w sobie nowoczesny design, funkcjonalność i troskę o środowisko naturalne.