Liderzy Rynku – Pomorskie

Red.: |Data publikacji:

W trzeciej części naszego cyklu poświęconego największym producentom stolarki w poszczególnych województwach kierujemy się na północ kraju, by sprawdzić, które firmy należą do czołówki w województwie pomorskim. Znajdziemy tu zarówno przedstawiciela elitarnego grona firm przekraczających miliard złotych przychodu, jak i polskich liderów produkcji drzwi drewnianych oraz metalowych.

Wojewódzkie zestawienia liderów rynku okien i drzwi rzucają bardzo ciekawe światło na obraz polskiej branży stolarki. Wskazują one producentów, którzy mają bardzo silną pozycję w regionie a niekoniecznie mają szansę zaistnieć w ogólnopolskich zestawieniach zdominowanych przez branżowych molochów. Może być także przewodnikiem dla inwestorów oraz dystrybutorów, którzy poszukują partnerów przy zakupie i sprzedaży stolarki w poszczególnych województwach. Bierzemy w nich pod przychody ze sprzedaży, ponieważ jest to obiektywne kryterium, które wskazuje firmy o stabilnej pozycji i z odpowiednim zapleczem technologicznym.

liderzy rynku pomorskie

W Pomorskim swoją siedzibę ma wielu producentów stolarki otworowej – według szacunków jest ich tutaj ok. 140 i to z nimi właśnie kojarzone jest w naszej branży to województwo. Nie można jednak zapominać, że dopełnieniem obrazu tutejszego rynku są również zakłady produkcyjne zagranicznych koncernów (dobrym przykładem jest tu należąca do grupy VKR firma Dovista, która ma zakład produkcyjny w Wędkowych koło Tczewa) jak i dostawcy, wśród których można wymienić chociażby producenta mocowań z Chwaszczyna, firmę Marcopol, czy producenta systemów aluminiowych z Kartuz, firmę Morad. W Pruszczu Gdańskim rezyduje z kolei Secil Polska, producent uszczelek dla wielu branż, w tym również dla branży stolarki, z kolei w Gościcinie firma WWGlass wytwarza szyby zespolone. Nie sposób nie wspomnieć też o liderze segmentu biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, czyli spółce Mercor.

Struktura pomorskiego rynku producentów stolarki pozwoliła nam wyodrębnić firmy specjalizujące się w wytwarzaniu okien oraz drzwi. W przypadku okien nie ma zaskoczenia – liderem okazała się firma Drutex, która w 2020 roku dołączyła do elitarnego grona firm z branży stolarki, których przychody przekroczyły miliard złotych rocznie. Firma z Bytowa to wicelider produkcji okien pionowych w Polsce, który jako jeden z nielicznych opiera swoją działalność na własnych systemach profili z PCW. Wiceliderem tego zestawienia okazał się Vetrex z siedzibą w Tczewie, który w swojej komunikacji podkreśla, że produkuje stolarkę klasy premium. Podium zamyka firma MS więcej niż okna ze Słupska, specjalizująca się w stolarce z PCW. Nie zapominajmy, że w ramach Grupy MS funkcjonuje również spółka MS Okna i Drzwi, która skupia się na produkcji stolarki drewnianej i drewniano-aluminiowej.

Polskim liderem produkcji drzwi drewnianych jest Porta KMI Poland, więc dzierży też oczywiście tytuł lidera tego segmentu w Pomorskim. Porta jako grupa zakończyła sezon 2020 przychodami przekraczającymi pół miliarda złotych. Producent ma jednak ambitne plany dołączenia wkrótce do grona branżowych miliarderów, a wyniki z sezonu 2021 wskazują na to, że sztuka ta powinna się wkrótce udać – grupa osiągnęła w ubiegłym roku przychody na poziomie 733 mln zł. Drugi w tym zestawieniu jest lider polskiego rynku drzwi stalowych, czyli Wikęd z Luzina. Wśród drzwiowców na trzecim miejscu uplasował się producent drzwi i bram przeciwpożarowych, czyli Assa Abloy Mercor Doors z siedzibą w Gdańsku.

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, firmy z tego województwa (zatrudniające ponad 9 osób) odpowiadają za niemal 15 proc. produkcji krajowej okien, drzwi, ościeżnic i progów drewnianych. W 2020 roku wyprodukowały one 2 mln 714 tys. mkw. tych produktów. Województwo pomorskie jest też ważnym producentem tarcicy. Odpowiada za niemal 11 proc. krajowej produkcji tarcicy iglastej oraz za ok. 10 proc. tarcicy liściastej. Jeżeli chodzi o wartość produkcji budowlano-montażowej, to wzrosła ona z poziomu 5,6 mld zł w 2010 roku do 9,2 mld zł w roku 2020.

Potencjał budowlano-montażowy w województwie Pomorskim

Województwo pomorskie zamieszkuje 2,3 mln osób, a ponad 63 proc. stanowią mieszkańcy miast. Najludniejszym z nich jest stolica województwa, a za Gdańskiem uplasowała się Gdynia. Trzecim największym miastem Pomorskiego jest Słupsk. Według danych GUS w województwie pomorskim w 2020 roku było 914 tys. mieszkań. W tamtym roku oddano do użytku 19 tys. mieszkań, a to stanowi 8,13 nowych lokali na 1000 mieszkańców. Jest to znacznie powyżej średniej krajowej, która wyniosła 5,77 lokali. Widać tu dynamiczny wzrost – jeszcze dwie dekady wcześniej liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła raptem 5,7 tys. Ogółem na 1000 mieszkańców przypada 390 mieszkań co jest wartością porównywalną dla całej Polski (392 mieszkania). Przeciętna powierzchnia użytkowa nieruchomości oddanej do użytkowania w 2020 roku w Polsce to 88,7 mkw., a w województwie pomorskim jest ona jednak znacznie niższa i wynosi 79,7 mkw.

Województwo pomorskie może być atrakcyjnym regionem pod kątem modernizacji i termomodernizacji budynków. Według danych GUS blisko 10 proc. stanowią budynki wybudowane przed 1918 rokiem. Niemal 12 proc. to budynki wybudowane w latach 1945-1970, a największy udział procentowy miały budynki z lat 1971-1978 (20,5 proc.).


assa abloy mercor doors logoAssa Abloy Mercor Doors

Assa Abloy Mercor Doors
Adres: ul. Arkońska 6, bud A2, 80-387 Gdańsk
Nr tel: 601 692 914
Strona internetowa: https://www.mercordoors.com/
Przychody roczne: ok. 161 mln zł
Specjalizacja: drzwi przeciwpożarowe
Pozostałe produkty: ścianki profilowe, bramy przeciwpożarowe

Mercor Doors od 2013 roku jest jedną ze spółek szwedzkiej firmy Assa Abloy. Spółka specjalizuje się w produkcji drzwi przeciwpożarowych: stalowych i drewnianych, drzwi i ścianek profilowych, przeciwpożarowych bram i kurtyn oraz oddzieleń bez odporności ogniowej. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne: w Dobrzeniu Wielkim niedaleko Opola oraz w Bielsku pod Płockiem, gdzie większość asortymentu produkowana jest na indywidualne zamówienie klienta. Siedziba firmy mieści się w Gdańsku, natomiast biura handlowe ulokowane są w Warszawie i Tychach. Mercor Doors eksportuje swoje drzwi na cały świat.


logo_bertrand_pl (1)Bertrand

Bertrand Okna i Drzwi
Adres: ul. Wejherowska 12, 84-242 Luzino
Nr tel: 58 678 07 88
Strona internetowa: https://bertrand.pl/
Przychody roczne: ok. 67 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, okna drewniane, drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne, bramy garażowe, rolety, żaluzje fasadowe, fasady

Bertrand to rodzinna firma z Luzina, założona w 1969 roku. Producent w swojej ofercie posiada cały zestaw stolarki, od okien, przez drzwi, do fasad. Bertrand posiada zakład produkcyjny w Luzinie, gdzie znajduje się także firmowy salon sprzedaży. Drugi salon ulokowany jest w Warszawie. Ponadto producent posiada sieć dystrybutorów w całym kraju. Pomorski firma eksportuje swoje okna i drzwi do całej Europy, Stanów Zjednoczonych, a nawet Australii i Nowej Zelandii.


DFM doors-Polska-logo (1)DFM Doors

DFM Doors
Adres: ul. Abrahama 1A, 80-307 Gdańsk
Nr tel: 58 354 20 30
Strona internetowa: https://www.dfm-polska.com/
Przychody roczne: ok. 41 mln zł
Specjalizacja: drzwi przeciwpożarowe stalowe
Pozostałe produkty: drzwi przeciwpożarowe drewniane

DFM Doors to gdańska firma specjalizująca się w produkcji oraz montażu drzwi przeciwpożarowych. Firma oferuje swoim klientom drzwi stalowe oraz drewniane, które produkuje w swoim zakładzie w Opolu. Producent sprzedaje swoje wyroby poprzez przedstawicieli handlowychoraz bezpośrednio w biurze. DFM Doors eksportuje swoje drzwi do krajów Europy Zachodniej.


drutexlogoprofilDrutex

Drutex
Adres: ul. Lęborska 31, 77-100 Bytów
Nr tel: 59 822 91 01
Strona internetowa: https://www.drutex.pl/
Przychody roczne: ok. 1,05 mld zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, okna drewniane, drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, drzwi drewniane, fasady, ogrody zimowe, żaluzje fasadowe, rolety

Drutex jest jednym z największych producentów okien w Polsce. Przychody firmy z Bytowa za rok 2020 przekroczyły miliard złotych. Drutex w swojej ofercie posiada pełny pakiet stolarki, od okien po żaluzje fasadowe. Większość komponentów do produkcji wytwarzane są bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym, a dostawcami producenta są m.in. Maco, Swisspacer czy Aluprof. Drutex eksportuje swoje produkty na cały świat, współpracując z ponad 4 000 partnerów. Firma zatrudnia obecnie ok. 3 800 pracowników.


forest logoForest

Forest
Adres: ul. Daleka 115, 82-200 Malbork
Nr tel: 55 272 04 44
Strona internetowa: https://forest.pl/
Przychody roczne: ok. 51 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi z PCW, drzwi aluminiowe

Forest założony został w 2000 roku w Malborku. Firma zajmuje się produkcją okien i drzwi aluminiowych oraz z PCW. Do dostawców producenta należą m.in. Aluplast, Salamander i Winkhaus. Forest sprzedaje swoją stolarkę w trzech salonach sprzedaży: w Malborku, Tczewie oraz Elblągu. Producent eksportuje swoją stolarkę do krajów Unii Europejskiej, m.in. do Niemiec i Francji.


inter_door_logoInterdrex

Interdrex
Adres: ul. Gdańska 50, 84-206 Bieszkowice
Nr tel: 58 572 26 50
Strona internetowa: http://interdrex.pl/
Przychody roczne: ok. 40 mln zł
Specjalizacja: drzwi drewniane
Pozostałe produkty: drzwi zewnętrzne, drzwi wewnętrzne szklane, drzwi techniczne, okna drewniane

Interdrex założony został w 1990 roku w Bieszkowicach. Firma jest właścicielem marki Inter Door. która od początku działalności zajmuje się produkcją stolarki, bazującej na obróbce drewna litego. Producent oprócz drewnianych okien i drzwi ma w swojej ofercie m.in. domki drewniane. Inter Door posiada swój salon firmowy w Gdyni, ponadto stolarkę sprzedają przedstawiciele handlowi w całym kraju. Duża część produkcji Interdrexu trafia na eksport do krajów Unii Europejskiej, głównie na zachód. Obecnie firma zatrudnia około 200 osób.


kmt stal logoKMT Stal

KMT Stal
Adres: ul. Witosa 21, 76-251 Kobylnica
Nr tel: 59 841 88 23
Strona internetowa: https://kmt.com.pl/
Przychody roczne: ok. 146 mln zł
Specjalizacja: drzwi stalowe
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, drzwi z PCW, okna z PCW, okna aluminiowe, bramy, rolety

KMT Stal powstał jako mały zakład ślusarski w 1967 roku w Kobylnicy. Obecnie firma specjalizuje się w produkcji drzwi stalowych i aluminiowych oraz bram garażowych. Ponadto w ofercie producenta znajdziemy okna i drzwi PCW (na profilach Aluplast i Veka), aluminiowe (Aluprof). KMT Stal sprzedaje swoje produkty poprzez przedstawicieli handlowych oraz bezpośrednio w salonie firmowym obok fabryki. Ponadto firma posiada jeszcze jeden zakład produkcyjny w Słupsku.


maszrol logoMaszrol

Maszrol
Adres: ul. Siwiałka, 83-209 Godziszewo
Nr tel: 58 588 18 29
Strona internetowa: http://maszrol.pl/
Przychody roczne: ok. 44 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, okna drewniane, drzwi aluminiowe, okna p.poż, rolety, systemy fasadowe

Maszrol powstał w 1992 roku w Siwiałce, niedaleko Godziszewa. Pomorski producent wytwarza w swojej fabryce okna z PCW, aluminiowe oraz drewniane, także drzwi aluminiowe HST oraz stolarkę fasadową. Dostawcami komponentów do produkcji są m.in.: Aluplast, Aluprof, Roto, Schuco czy AGC. Maszrol posiada sieć sprzedaży w całej Polsce, a także przedstawicieli handlowych w najpopularniejszych kierunkach eksportowych: w Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji i Bułgarii.


MS_logoMS Więcej niż okna

MS Więcej niż okna
Adres: ul. Portowa 16, 76-200 Słupsk
Nr tel: 59 84 10 800
Strona internetowa: https://www.ms.pl/
Przychody roczne: ok. 98 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, okna drewniane, drzwi z PCW, drzwi aluminiowe, rolety, moskitiery, żaluzje fasadowe

MS Więcej niż okna powstał w 1993 roku w Słupsku jako MS Pomorska Fabryka Okien. Firma specjalizuje się w produkcji okien PCW, ponadto w swoim zakładzie produkuje również rolety, moskitiery, żaluzje fasadowe, ślusarkę aluminiową i szyby zespolone. Słupskiemu producentowi komponentów dostarczają m.in. Deceuninck, Siegenia, Salamander, Maco, Aluron, Gutmann, Hoppe czy Teknos. Producent posiada kilkanaście salonów sprzedaży w całej Polsce oraz eksportuje swoją stolarkę do krajów Europy Zachodniej oraz za ocean, do USA i Kanady. W firmie zatrudnionych jest obecnie blisko 500 osób. W skład Grupy MS wchodzą dodatkowo MS Okna i Drzwi oraz tartak we wsi Osieczna, w Borach Tucholskich.


norwood logoNorwood

Norwood
Adres: Łęgowo ul. Rataja 6, 83-031 Rusocin
Nr tel: 58 692 22 00
Strona internetowa: http://norwood.pl/
Przychody roczne: ok. 89 mln zł
Specjalizacja: okna drewniane
Pozostałe produkty: drzwi balkonowe drewniane, okna aluminiowo-drewniane

Norwood to powstała w 1999 roku polsko-norweska firma produkująca okna i drzwi balkonowe. Specjalizacją producenta jest stolarka w stylu skandynawskim, czyli otwierana na zewnątrz. Firma wytwarza okna i drzwi drewniane oraz aluminiowo-drewniane. Norwood współpracuje m.in. ze Spilką i Roto (systemy aluminiowe) czy Hoppe (okucia). Swoją stolarkę producent w większości sprzedaje na rynki skandynawskie.


PORTA_drzwiPorta

Porta
Adres: ul. Szkolna 54, 84-239 Bolszewo
Nr tel: 58 58 58 056
Strona internetowa: https://www.porta.com.pl/
Przychody roczne: ok. 470 mln zł
Specjalizacja: drzwi z PCW
Pozostałe produkty: drzwi drewniane, drzwi stalowe, drzwi drewniane, ościeżnice, naświetlenia

Porta jest jednym z największych producentów drzwi w Polsce. Firma świętująca w tym roku 30-lecie, powstała w Bolszewie koło Wejherowa. Pomorski producent ma swoje zakłady produkcyjne również w Ełku i Suwałkach oraz w Rumunii. Ponadto firma z Bolszewa posiada gęstą sieć dystrybutorów. W Polsce jest to ponad 1000 salonów, za granicą Porta ma przedstawicieli w większości krajów Europy oraz w tak egzotycznych miejscach jak Oman i Tajlandia.


Sputnik logoSputnik

Sputnik
Adres: ul. Zblewska 9, 83-200 Starogard Gdański
Nr tel: 59 84 10 800
Strona internetowa: http://pantor.com.pl/
Przychody roczne: ok. 58 mln zł
Specjalizacja: drzwi zewnętrzne stalowe

Sputnik Doors to właściciel marek S-Door oraz Pantor. Producent funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat, a jego specjalizacją są drzwi zewnętrzne. Firma posiada zakład produkcyjny w Nowej Wsi Rzecznej niedaleko Starogardu Gdańskiego. Drzwi marki Pantor kupić można w sklepach budowlanych oraz u przedstawicieli handlowych.


Vetrex logo 1Vetrex

Vetrex
Adres: Rokitki ul. Skarszewska 13, 83-110 Tczew
Nr tel: 58 692 24 00
Strona internetowa: https://vetrex.eu/
Przychody roczne: ok. 105 mln zł
Specjalizacja: okna i drzwi tarasowe z PCW
Pozostałe produkty: drzwi zewnętrzne z płaszczem stalowym

Vetrex jest producentem okien i drzwi z Tczewa, która należy do francuskiej grupy kapitałowej Groupe Liebot. Specjalizuje się w produkcji okien i drzwi tarasowych z PCW oraz drzwi zewnętrznych z płaszczem stalowym. Wśród dostawców komponentów Vetrexu znajdziemy takie firmy jak: Veka, Roto, Press Glass czy Siegenia. Zakład produkcyjny Vetrexu znajduje się w Rokitkach pod Tczewem, poza tym producent ma gęstą sieć dystrybutorów rozsianych po całej Polsce. Firma eksportuje swoją stolarkę do całej Europy, najczęstszym kierunkiem są Niemcy i Włochy.


Wikęd logoWikęd

Wikęd
Adres: ul. Wielki Las 19, 84-242 Luzino
Nr tel: (58) 738 66 60
Strona internetowa: https://wiked.pl/
Przychody roczne: ok. 231 mln zł
Specjalizacja: drzwi zewnętrzne
Pozostałe produkty: drzwi techniczne, okna PCW, okna aluminiowe, klamki, pochwyty, systemy fasadowe

Wikęd powstał w 2002 roku w Luzinie. Firma specjalizuje się w produkcji drzwi zewnętrznych oraz technicznych, ale mieszkańcom województwa pomorskiego dodatkowo oferuje produkty z PCW oraz aluminium. Fabryka produkcyjna znajduje się w Luzinie, a sam producent posiada ponad 2 500 punktów sprzedaży w całej Polsce. Na eksport firma przeznacza mniej niż 10% sprzedaży. Wikęd zatrudnia ok. 350 osób.


okna-windows2000 logoWindows 2000

Windows 2000
Adres: ul. Sobieskiego 23, 84-230 Rumia
Nr tel: 58 677 76 00
Strona internetowa: http://www.windows2000.com.pl/
Przychody roczne: ok. 39 mln zł
Specjalizacja: okna z PCW
Pozostałe produkty: drzwi drewniane, okna aluminiowe, bramy, napędy, rolety, ogrody zimowe

Windows 2000 powstał w 1990 roku w Rumii. Firma zatrudnia obecnie około 160 pracowników. Obszar działalności producenta obejmuje produkcję okien, drzwi, fasad z PCV, aluminium i drewna. Dostawcami Windows 2000 są takie firmy jak: Rehau, Aluplast, Wital, Siegenia, Pilkington, Aliplast i Wicona. Pomorski producent sprzedaje stolarkę w salonach w Rumii, Żukowie i Gdańsku, a także poprzez przedstawicieli handlowych. Firma posiada również stałych odbiorców na terenie Belgii, Holandii, Francji, Danii, Niemczech, Norwegii , Szwecji, Anglii, Irlandii, Słowacji, Czechach oraz na Węgrzech i Litwie.